or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting HH1A HOOD H SYSTEM BRONZE
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting HH1A HOOD H SYSTEM BRONZE
SKU308675
MFGR #HH1A
Your Cost: $31.06/ea
HOOD H SYSTEM BRONZE
HOOD H SYSTEM BRONZE
Alternate Catalog Number 00019813101705 ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number HH1A Color Bronze Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.05 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.39 Gross Weight UOM Metric kg Height 2.50 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 5.80 in Length [Metric] 14.7320 cm Mounting Ceiling Type H System UNSPSC 39111541 UPC 11 19813101705 UPC 12 019813101705 Voltage Rating 120 VAC Width 5.80 in Width [Metric] 14.7320 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Lamp Type Incandescent Material Die Cast Aluminum Size 5-5/8 in Dia x 2-1/4 in D Suitable For Use With H101 and HB101 Landscape Floodlights NONFIXTURE Glass lens reduces glare Protects lamp from water and impact damage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813101705 |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HH1A |
| Color | Bronze |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.05 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.39 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 2.50 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 5.80 in |
| Length [Metric] | 14.7320 cm |
| Mounting | Ceiling |
| Type | H System |
| UNSPSC | 39111541 |
| UPC 11 | 19813101705 |
| UPC 12 | 019813101705 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Width | 5.80 in |
| Width [Metric] | 14.7320 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Lamp Type | Incandescent |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Size | 5-5/8 in Dia x 2-1/4 in D |
| Suitable For Use With | H101 and HB101 Landscape Floodlights |
| NONFIXTURE |
| Glass lens reduces glare |
| Protects lamp from water and impact damage |