or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting HBLED13YW Hidflood Floodlight, LED Lamp, 14 W Fixture, 100 to 240/277 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting HBLED13YW Hidflood Floodlight, LED Lamp, 14 W Fixture, 100 to 240/277 VAC, Powder Coated Housing
SKU571867
MFGR #HBLED13YW
Your Cost: $294.79/ea
RAB Floodlight, Hidflood, 100 to 240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.12/0.09/0.08/0.07 A, LFLOOD Mercury/UV-Free Thermal Management, LED Lamp, 13 W Lamp, 100000 hr Average Life, White Light, 3000 K Color, 81 CRI CRI, 662 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 8-3/4 in L x 5-1/2 in W
RAB Floodlight, Hidflood, 100 to 240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.12/0.09/0.08/0.07 A, LFLOOD Mercury/UV-Free Thermal Management, LED Lamp, 13 W Lamp, 100000 hr Average Life, White Light, 3000 K Color, 81 CRI CRI, 662 Lumens, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 8-3/4 in L x 5-1/2 in W
Alternate Catalog Number 00019813018737 Amperage Rating 0.12/0.09/0.08/0.07 A Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number HBLED13YW Color Rendering Index [CRI] 81 Color Temperature 3000 K Country of Origin TW Currency USD Dimensions 5-1/2 in Dia x 8-3/4 in L EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.10 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 3.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.93 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.82 in Height [Metric] 14.7828 cm Housing Material Aluminum Lamp Wattage 13 W Length 9.25 in Length [Metric] 23.4950 cm Light Color Warm White Lighting Technology LFLOOD Mercury/UV Free Thermal Management Lumens 662 Lumens Mounting Ceiling Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedIESNA LM-79/80TAA Compliant Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 19813018737 UPC 12 019813018737 Wattage 13 W Width 5.82 in Width [Metric] 14.7828 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 14 W Housing Finish White Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC OUTDOOR LED Ultra efficient LED and optical design Glare shield for effective light control Weatherproof high temperature silicone gasket Fully adjustable with sure grip locks 1/2 in NPS threaded arm with serrated locking swivel fits all standard mounting covers Constant current bulb spacing Polyester powder coated finish Multi-chip 13 W high output long life LED driver constant current, class 2 100 to 277 VAC, 50/60 Hz 0.12 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC, 0.07 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813018737 |
| Amperage Rating | 0.12/0.09/0.08/0.07 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HBLED13YW |
| Color Rendering Index [CRI] | 81 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5-1/2 in Dia x 8-3/4 in L |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.10 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 3.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.93 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.82 in |
| Height [Metric] | 14.7828 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 13 W |
| Length | 9.25 in |
| Length [Metric] | 23.4950 cm |
| Light Color | Warm White |
| Lighting Technology | LFLOOD Mercury/UV Free Thermal Management |
| Lumens | 662 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedIESNA LM-79/80TAA Compliant |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 19813018737 |
| UPC 12 | 019813018737 |
| Wattage | 13 W |
| Width | 5.82 in |
| Width [Metric] | 14.7828 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 14 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| Ultra efficient LED and optical design |
| Glare shield for effective light control |
| Weatherproof high temperature silicone gasket |
| Fully adjustable with sure grip locks |
| 1/2 in NPS threaded arm with serrated locking swivel fits all standard mounting covers |
| Constant current bulb spacing |
| Polyester powder coated finish |
| Multi-chip 13 W high output long life LED driver constant current, class 2 100 to 277 VAC, 50/60 Hz |
| 0.12 A at 120 VAC, 0.09 A at 208 VAC, 0.08 A at 240 VAC, 0.07 A at 277 VAC |