or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting HBHN70HB RAB Low Voltage Flood Light Fixture With Power Pack Transformer, HID Lamp, 288 W Fixture, 120 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting HBHN70HB RAB Low Voltage Flood Light Fixture With Power Pack Transformer, HID Lamp, 288 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~1181038
MFGR #HBHN70HB
Call For Price
RAB Flood Light Fixture, Low Voltage, 120 VAC, 288 W Fixture, 2.8/2.2 A, HID Lamp, 250 W Lamp, PAR38 Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-NPF Ballast, Aluminum Housing, White Housing, 5-5/8 in L x 8-1/4 in D
RAB Flood Light Fixture, Low Voltage, 120 VAC, 288 W Fixture, 2.8/2.2 A, HID Lamp, 250 W Lamp, PAR38 Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-NPF Ballast, Aluminum Housing, White Housing, 5-5/8 in L x 8-1/4 in D
Amperage Rating 2.8/2.2 A Average Life 15000 hr Ballast Type HX-NPF Catalog Number HBHN70HB Country of Origin US Dimensions 5-5/8 in L x 8-1/4 in D Gross Weight Per Pack 7.9300 lb Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 250 W Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantEISATAA CompliantUL Listed Type Low Voltage UNSPSC 39111524 UPC 11 01981310107 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 288 W Housing Finish White Lamp Type PAR-38 Voltage Rating 120 VAC HID Color may not match product image. Please refer to the specifications below for the correct color Set screw for hood, grill, or visor attachment Heavy duty mounting arm with internal O-ring, locking teeth, and stainless steel screw EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers, pliers or a screwdriver Rugged die-cast aluminum ballast housings with powder coat finish Side and bottom conduit openings. Close up plugs supplied Die Cast Aluminum housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 2.8/2.2 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | HX-NPF |
| Catalog Number | HBHN70HB |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 5-5/8 in L x 8-1/4 in D |
| Gross Weight Per Pack | 7.9300 lb |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantEISATAA CompliantUL Listed |
| Type | Low Voltage |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981310107 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 288 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | PAR-38 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Color may not match product image. Please refer to the specifications below for the correct color |
| Set screw for hood, grill, or visor attachment |
| Heavy duty mounting arm with internal O-ring, locking teeth, and stainless steel screw |
| EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers, pliers or a screwdriver |
| Rugged die-cast aluminum ballast housings with powder coat finish |
| Side and bottom conduit openings. Close up plugs supplied |
| Die Cast Aluminum housing |