or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting HB101 HBHH70VQTB Flood Light With Visor Guard, Without Photocell, HID Metal Halide Lamp, 94 W Fixture
RAB
RAB Lighting HB101 HBHH70VQTB Flood Light With Visor Guard, Without Photocell, HID Metal Halide Lamp, 94 W Fixture
SKUPDW~1181034
MFGR #HBHH70VQTB
Call For Price
RAB Flood Light, Series: HB101, 120/208/240/277 VAC, 94 W Fixture, 0.7/0.8/0.4/0.5/0.4/0.3/0.4 A, HID Metal Halide Lamp, 70 W Lamp, PAR38 Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, 4800 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, Black Housing
RAB Flood Light, Series: HB101, 120/208/240/277 VAC, 94 W Fixture, 0.7/0.8/0.4/0.5/0.4/0.3/0.4 A, HID Metal Halide Lamp, 70 W Lamp, PAR38 Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, 4800 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, Black Housing
Amperage Rating 0.7/0.8/0.4/0.5/0.4/0.3/0.4 A Average Life 15000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Catalog Number HBHH70VQTB Country of Origin US Gross Weight Per Pack 10.5500 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type PAR38 Medium Lamp Wattage 70 W Lumens 4800 Lumens Mounting Type Arm Series HB101 Standards UL/cULus Listed, EISA 2007, ANSI M98 UNSPSC 39111524 UPC 11 01981310103 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 94 W Housing Finish Black Lamp Type HID/Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Set screw for hood, grill, or visor attachment Heavy duty mounting arm with internal O-ring, locking teeth, and stainless steel screw EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers, pliers or a screwdriver Rugged die cast aluminum ballast housings with powder coat finish Side and bottom conduit openings, close-up plugs supplied Suitable for ground mounting 74% efficiency and 51 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.7/0.8/0.4/0.5/0.4/0.3/0.4 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Catalog Number | HBHH70VQTB |
| Country of Origin | US |
| Gross Weight Per Pack | 10.5500 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | PAR38 Medium |
| Lamp Wattage | 70 W |
| Lumens | 4800 Lumens |
| Mounting Type | Arm |
| Series | HB101 |
| Standards | UL/cULus Listed, EISA 2007, ANSI M98 |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981310103 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 94 W |
| Housing Finish | Black |
| Lamp Type | HID/Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Set screw for hood, grill, or visor attachment |
| Heavy duty mounting arm with internal O-ring, locking teeth, and stainless steel screw |
| EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers, pliers or a screwdriver |
| Rugged die cast aluminum ballast housings with powder coat finish |
| Side and bottom conduit openings, close-up plugs supplied |
| Suitable for ground mounting |
| 74% efficiency and 51 LPW efficacy |