or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting H101VG FLOOD H SYSTEM BELL STYL
SKUPDW~778329
MFGR #H101VG
Call For Price
FLOOD H SYSTEM BELL STYLE 150W PAR38 VERDE GREEN
FLOOD H SYSTEM BELL STYLE 150W PAR38 VERDE GREEN
Alternate Catalog Number 00019813101521 Amperage Rating 0.82 A ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number H101VG Country of Origin CN Currency USD Dimensions 5-5/8 in Dia EU RoHS Indicator N Fixture Finish VERDE GREEN Gross Volume Per Pack 0.17 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.3200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.60 Gross Weight UOM Metric kg Height 8.60 in Height [Metric] 21.8440 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Base Type E26 Medium Lamp Wattage 150 W Length 5.80 in Length [Metric] 14.7320 cm Lens Type Glass Mounting Type Ground Number Of Lamps 1 Standards UL ListedDLC Certified Type Landscape UNSPSC 39111605 UPC 11 19813101521 UPC 12 019813101521 Wattage 150 W Width 6.00 in Width [Metric] 15.2400 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 150 W Housing Finish Verde Green/Polyester Powder Coated Lamp Type PAR38 Voltage Rating 120 VAC Bell Style Lamp recessed 1 in from lip for side glare reduction Set screw for hood, grill or visor attachment Large silicone rubber gasket provides weatherproof protection around the lamp and socket HV1 visor with integral guard and glass lens for maximum glare reduction and lamp protection HG1 guard protects lamp from damage and vandalism HH1 hood with glass lens reduces glare and protects lamp from water and impact damage
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813101521 |
| Amperage Rating | 0.82 A |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H101VG |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5-5/8 in Dia |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Finish | VERDE GREEN |
| Gross Volume Per Pack | 0.17 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.3200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 8.60 in |
| Height [Metric] | 21.8440 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Length | 5.80 in |
| Length [Metric] | 14.7320 cm |
| Lens Type | Glass |
| Mounting Type | Ground |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standards | UL ListedDLC Certified |
| Type | Landscape |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 19813101521 |
| UPC 12 | 019813101521 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 6.00 in |
| Width [Metric] | 15.2400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 150 W |
| Housing Finish | Verde Green/Polyester Powder Coated |
| Lamp Type | PAR38 |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Bell Style |
| Lamp recessed 1 in from lip for side glare reduction |
| Set screw for hood, grill or visor attachment |
| Large silicone rubber gasket provides weatherproof protection around the lamp and socket |
| HV1 visor with integral guard and glass lens for maximum glare reduction and lamp protection |
| HG1 guard protects lamp from damage and vandalism |
| HH1 hood with glass lens reduces glare and protects lamp from water and impact damage |