or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting GT500R Sensor Flood Light Kit, PAR38 Incandescent/Halogen Lamp, 300 W Fixture, 120/277 VAC, Polycarbonate Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting GT500R Sensor Flood Light Kit, PAR38 Incandescent/Halogen Lamp, 300 W Fixture, 120/277 VAC, Polycarbonate Housing
SKU30969
MFGR #GT500R
Your Cost: $112.92/ea
RAB Sensor Flood Light Kit, 120/277 VAC, 300 W Fixture, PAR38 Incandescent/Halogen Lamp, 150 W Lamp, E26 Medium Lamp Base, 2 Lamps, Double Look Down Lens, Ceiling Mount, Polycarbonate Housing, 110 deg Sensing, 10 sec to 10 min Delay, 15-1/2 in W
RAB Sensor Flood Light Kit, 120/277 VAC, 300 W Fixture, PAR38 Incandescent/Halogen Lamp, 150 W Lamp, E26 Medium Lamp Base, 2 Lamps, Double Look Down Lens, Ceiling Mount, Polycarbonate Housing, 110 deg Sensing, 10 sec to 10 min Delay, 15-1/2 in W
Alternate Catalog Number 00019813750019 Application OUTDOOR ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number GT500R Country of Origin CN Currency USD Dimensions 15-1/2 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.14 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 1.9400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.88 Gross Weight UOM Metric kg Height 3.10 in Height [Metric] 7.8740 cm Lamp Base Type E26 Medium Lamp Wattage 150 W Length 11.00 in Length [Metric] 27.9400 cm Lens Type Double Look Down Mounting Type Ceiling Number Of Lamps 2 Sensing Angle 110 ° Standards UL Listed Time Delay 10 s to 10 min Type Wallpack UNSPSC 46171608 UPC 11 01981375001 UPC 12 019813750019 Width 6.90 in Width [Metric] 17.5260 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 300 W Housing Material Polycarbonate ° Lamp Type PAR38/Incandescent/Halogen Voltage Rating 120/277 VAC OUTDOOR NONFIXTURE New vandal-resistant grill 6000 volt surge protection Temperature compensation Protected manual override with auto reset Double look down lens Deactivates lights during daylight, fully adjustable for 24 hour operation or custom applications Two flip logic prevents activation by momentary power outages, override resets to Auto after 6 hr or at dawn 1 W power consumption 60 Hz frequency Black color Nonfixture No extra wiring needed Made of tough, corrosion-resistant polycarbonate Adjustable from 100% to 50% Accepts PAR-38 lamps, medium base, 150 watts max Lamps not included
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813750019 |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | GT500R |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15-1/2 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.14 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 1.9400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.88 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 3.10 in |
| Height [Metric] | 7.8740 cm |
| Lamp Base Type | E26 Medium |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Length | 11.00 in |
| Length [Metric] | 27.9400 cm |
| Lens Type | Double Look Down |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number Of Lamps | 2 |
| Sensing Angle | 110 ° |
| Standards | UL Listed |
| Time Delay | 10 s to 10 min |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 46171608 |
| UPC 11 | 01981375001 |
| UPC 12 | 019813750019 |
| Width | 6.90 in |
| Width [Metric] | 17.5260 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 300 W |
| Housing Material | Polycarbonate ° |
| Lamp Type | PAR38/Incandescent/Halogen |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| OUTDOOR |
| NONFIXTURE |
| New vandal-resistant grill |
| 6000 volt surge protection |
| Temperature compensation |
| Protected manual override with auto reset |
| Double look down lens |
| Deactivates lights during daylight, fully adjustable for 24 hour operation or custom applications |
| Two flip logic prevents activation by momentary power outages, override resets to Auto after 6 hr or at dawn |
| 1 W power consumption |
| 60 Hz frequency |
| Black color |
| Nonfixture |
| No extra wiring needed |
| Made of tough, corrosion-resistant polycarbonate |
| Adjustable from 100% to 50% |
| Accepts PAR-38 lamps, medium base, 150 watts max |
| Lamps not included |