or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting GLED78N RAB GLED Standard Garage Lighting, 6 LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting GLED78N RAB GLED Standard Garage Lighting, 6 LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU721103
MFGR #GLED78N
Your Cost: $849.94/ea
RAB Garage Lighting, Standard, Series: GLED, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.74/0.47/0.41/0.35 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 6 Lamps, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 83 CRI, Prismatic Polycarbonate Glass Lens, 5986 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 5-1/2 in H x 16 in W
RAB Garage Lighting, Standard, Series: GLED, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.74/0.47/0.41/0.35 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 6 Lamps, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 83 CRI, Prismatic Polycarbonate Glass Lens, 5986 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 5-1/2 in H x 16 in W
Alternate Catalog Number 00019813039053 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Brand RAB Buy American Compliant C Catalog Number GLED78N Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator N Fixture Type LED Garage Lights Gross Volume Per Pack 0.98 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Weight Per Pack 18.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.26 Gross Weight UOM Metric kg Height 4.40 in Height [Metric] 11.1760 cm Lamp Type LED Length 19.60 in Length [Metric] 49.7840 cm Manufacturer RAB Lighting Inc. Stock Status NONSTOCK Type GARAGE/CANOPY UNSPSC 39112102 UPC 11 19813039053 UPC 12 019813039053 Voltage Rating 120/277 V Wattage 78 W OUTDOOR LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813039053 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Brand | RAB |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GLED78N |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Fixture Type | LED Garage Lights |
| Gross Volume Per Pack | 0.98 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight Per Pack | 18.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 4.40 in |
| Height [Metric] | 11.1760 cm |
| Lamp Type | LED |
| Length | 19.60 in |
| Length [Metric] | 49.7840 cm |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | GARAGE/CANOPY |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19813039053 |
| UPC 12 | 019813039053 |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage | 78 W |
| OUTDOOR |
| LED |