or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting GL100PGA RAB 100 Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 75 W, For Use With Vaporproof Fixtures, Polycarbonate Glass
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting GL100PGA RAB 100 Vaporproof Light Fixture Globe, Cylinder Shape, 75 W, For Use With Vaporproof Fixtures, Polycarbonate Glass
SKU492896
MFGR #GL100PGA
$/ea
RAB Light Fixture Globe, Vaporproof, Series: 100, Cylinder, For Use With: Vaporproof Fixtures, 75 W Lamp, Polycarbonate Glass, Amber, 6 in L x 3-3/4 in W
RAB Light Fixture Globe, Vaporproof, Series: 100, Cylinder, For Use With: Vaporproof Fixtures, 75 W Lamp, Polycarbonate Glass, Amber, 6 in L x 3-3/4 in W
Alternate Catalog Number 00019813951546 ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number GL100PGA Color Amber Country of Origin US Currency USD Dimensions 6 in L x 3-3/4 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.06 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Mounting Ceiling Series 100 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed Type VAPORPROOF UNSPSC 39111541 UPC 11 19813951546 UPC 12 019813951546 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Lamp Wattage 75 W Material Polycarbonate Shape Cylindrical Suitable For Use With Vaporproof Fixture PRISMATIC No fixture Industry standard 3-5/32 or 4-5/32 in threads Permaglobe with prismatic flat bottom
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813951546 |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GL100PGA |
| Color | Amber |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6 in L x 3-3/4 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Mounting | Ceiling |
| Series | 100 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed |
| Type | VAPORPROOF |
| UNSPSC | 39111541 |
| UPC 11 | 19813951546 |
| UPC 12 | 019813951546 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Lamp Wattage | 75 W |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Cylindrical |
| Suitable For Use With | Vaporproof Fixture |
| PRISMATIC |
| No fixture |
| Industry standard 3-5/32 or 4-5/32 in threads |
| Permaglobe with prismatic flat bottom |