or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FZS400QT Flood Light Fixture, ED18 Lamp, 464 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FZS400QT Flood Light Fixture, ED18 Lamp, 464 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~822397
MFGR #FZS400QT
Call For Price
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 464 W Fixture, 3.3/3.8 A, ED18 Lamp, 400 W Lamp, 24000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9 in L x 13-3/4 in W x 12-5/8 in D
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 464 W Fixture, 3.3/3.8 A, ED18 Lamp, 400 W Lamp, 24000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9 in L x 13-3/4 in W x 12-5/8 in D
Alternate Catalog Number 00019813178059 Amperage Rating 3.3/3.8/1.8/2.2/1.5/1.9/1.4/1.7 A Application OUTDOOR ARRA Compliant Y Average Life 24000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Buy American Compliant Y Catalog Number FZS400QT Cord Type 3 ft STW Country of Origin US Currency USD Dimensions 14-1/4 in L x 13-3/4 in W x 12-5/8 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 34.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 15.50 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Aluminum Lamp Wattage 400 W Lens Type Tempered Glass Lumens 50000 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed Type HID UNSPSC 39111524 UPC 11 01981317805 UPC 12 019813178059 Wattage 400 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 464 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED18 Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR HID Reflector designed for precise beam control Rugged trunnion or slipfitter mounting New 2 in integral hood to reduce light trespass and glare 40 ft mounting height Die cast aluminum housing 3.3/3.8 A at 120 VAC, 1.8/2.2 A at 208 VAC, 1.5/1.9 A at 240 VAC and 1.4/1.7 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813178059 |
| Amperage Rating | 3.3/3.8/1.8/2.2/1.5/1.9/1.4/1.7 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | FZS400QT |
| Cord Type | 3 ft STW |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14-1/4 in L x 13-3/4 in W x 12-5/8 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 34.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 15.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 50000 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981317805 |
| UPC 12 | 019813178059 |
| Wattage | 400 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 464 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED18 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| HID |
| Reflector designed for precise beam control |
| Rugged trunnion or slipfitter mounting |
| New 2 in integral hood to reduce light trespass and glare |
| 40 ft mounting height |
| Die cast aluminum housing |
| 3.3/3.8 A at 120 VAC, 1.8/2.2 A at 208 VAC, 1.5/1.9 A at 240 VAC and 1.4/1.7 A at 277 VAC |