or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FZS250SFQT/PC Floodzilla Light With 120 VAC Button Photocell, HID ED18 High Pressure Sodium Lamp, 295 W Fixture
RAB Lighting FZS250SFQT/PC Floodzilla Light With 120 VAC Button Photocell, HID ED18 High Pressure Sodium Lamp, 295 W Fixture
SKUPDW~4747920
MFGR #FZS250SFQT/PC
Call For Price
RAB Floodzilla Light, 120 VAC, 295 W Fixture, 1.7/2.5 A, HID ED18 High Pressure Sodium Lamp, 250 W Lamp, 24000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 28500 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
RAB Floodzilla Light, 120 VAC, 295 W Fixture, 1.7/2.5 A, HID ED18 High Pressure Sodium Lamp, 250 W Lamp, 24000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 28500 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
Amperage Rating 1.7/2.5 A Average Life 24000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Catalog Number FZS250SFQT/PC Cord Type 3 ft STW Country of Origin US Dimensions 14-1/4 in H x 12-5/8 in D Gross Weight Per Pack 32.7500 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 250 W Lens Type Tempered Glass Lumens 28500 Lumens Mounting Type Slipfitter/Trunnion Standards UL Listed, ARRA Compliant UNSPSC 39111524 UPC 11 01981300219 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 295 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID ED18 High Pressure Sodium Voltage Rating 120 VAC HID Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield Reflector designed for precise beam control Stainless steel screws included Long-life lamp included Supplied with 3 ft of STW cord Rugged trunnion or slip fitter mounting New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare Suitable for ground mounting 85% efficiency and 97 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.7/2.5 A |
| Average Life | 24000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FZS250SFQT/PC |
| Cord Type | 3 ft STW |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 14-1/4 in H x 12-5/8 in D |
| Gross Weight Per Pack | 32.7500 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 28500 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter/Trunnion |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981300219 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 295 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID ED18 High Pressure Sodium |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield |
| Reflector designed for precise beam control |
| Stainless steel screws included |
| Long-life lamp included |
| Supplied with 3 ft of STW cord |
| Rugged trunnion or slip fitter mounting |
| New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare |
| Suitable for ground mounting |
| 85% efficiency and 97 LPW efficacy |