or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FZH350PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB
RAB Lighting FZH350PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1144954
MFGR #FZH350PSQ
Call For Price
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 400 W Fixture, 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 350 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 33300 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 400 W Fixture, 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 350 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 33300 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
Alternate Catalog Number 00019813178417 Amperage Rating 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A Average Life 15000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number FZH350PSQ Country of Origin CN Currency USD Dimensions 14-1/4 in H x 12-5/8 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 28.6000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 350 W Lens Type Tempered Glass Lumens 33300 Lumens Mounting Type Slipfitter/Trunnion Standards UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant Type Large UNSPSC 39111612 UPC 11 01981317841 UPC 12 019813178417 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 400 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID ED28 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield Reflector designed for precise beam control Stainless steel screws included Long-life lamp included Supplied with 3 ft of STW cord Rugged trunnion or slip fitter mounting New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare Suitable for ground mounting 88% efficiency and 83 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813178417 |
| Amperage Rating | 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FZH350PSQ |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14-1/4 in H x 12-5/8 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 28.6000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 350 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 33300 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter/Trunnion |
| Standards | UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant |
| Type | Large |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981317841 |
| UPC 12 | 019813178417 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 400 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID ED28 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield |
| Reflector designed for precise beam control |
| Stainless steel screws included |
| Long-life lamp included |
| Supplied with 3 ft of STW cord |
| Rugged trunnion or slip fitter mounting |
| New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare |
| Suitable for ground mounting |
| 88% efficiency and 83 LPW efficacy |