or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FZH320PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 368 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB
RAB Lighting FZH320PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 368 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1144953
MFGR #FZH320PSQ
Call For Price
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 368 W Fixture, 2.6/3.2/1.5/1.8/1.3/1.6/1.2/1.4 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 320 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 29700 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 368 W Fixture, 2.6/3.2/1.5/1.8/1.3/1.6/1.2/1.4 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 320 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 29700 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
Amperage Rating 2.6/3.2/1.5/1.8/1.3/1.6/1.2/1.4 A Average Life 15000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Catalog Number FZH320PSQ Country of Origin US Dimensions 14-1/4 in H x 12-5/8 in D Gross Weight Per Pack 28.7000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 320 W Lens Type Tempered Glass Lumens 29700 Lumens Mounting Type Slipfitter/Trunnion Standards UL Listed, ARRA Compliant Type Large UNSPSC 39111524 UPC 11 01981317839 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 368 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID ED28 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield Reflector designed for precise beam control Stainless steel screws included Long-life lamp included Supplied with 3 ft of STW cord Rugged trunnion or slip fitter mounting New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare Suitable for ground mounting 87% efficiency and 81 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 2.6/3.2/1.5/1.8/1.3/1.6/1.2/1.4 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FZH320PSQ |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 14-1/4 in H x 12-5/8 in D |
| Gross Weight Per Pack | 28.7000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 320 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 29700 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter/Trunnion |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | Large |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981317839 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 368 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID ED28 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield |
| Reflector designed for precise beam control |
| Stainless steel screws included |
| Long-life lamp included |
| Supplied with 3 ft of STW cord |
| Rugged trunnion or slip fitter mounting |
| New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare |
| Suitable for ground mounting |
| 87% efficiency and 81 LPW efficacy |