or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FZH250SFPSQ/PC Floodzilla Light With 120 VAC Button Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 288 W Fixture, 120 VAC
RAB Lighting FZH250SFPSQ/PC Floodzilla Light With 120 VAC Button Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 288 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~4747906
MFGR #FZH250SFPSQ/PC
Call For Price
RAB Floodzilla Light, 120 VAC, 288 W Fixture, 1.4/2.5 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 250 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 25000 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
RAB Floodzilla Light, 120 VAC, 288 W Fixture, 1.4/2.5 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 250 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 25000 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
Amperage Rating 1.4/2.5 A Average Life 15000 hr Ballast Type CWA/HPF/Quad Tap Catalog Number FZH250SFPSQ/PC Cord Type 3 ft STW Country of Origin US Dimensions 14-1/4 in H x 12-5/8 in D Gross Weight Per Pack 28.7500 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Bronze Lamp Wattage 250 W Lens Type Tempered Glass Lighting Technology Yes Lumens 25000 Lumens Mounting Type Slipfitter/Trunnion Series HIDFLOOD Standards UL Listed, ARRA Compliant Type RAB Lighting UNSPSC 39111524 UPC 11 01981300204 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 288 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID ED28 Metal Halide Voltage Rating 120 VAC HID Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield Reflector designed for precise beam control Stainless steel screws included Long-life lamp included Supplied with 3 ft of STW cord Rugged trunnion or slip fitter mounting New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare Suitable for ground mounting 87% efficiency and 87 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.4/2.5 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | CWA/HPF/Quad Tap |
| Catalog Number | FZH250SFPSQ/PC |
| Cord Type | 3 ft STW |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 14-1/4 in H x 12-5/8 in D |
| Gross Weight Per Pack | 28.7500 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base | Bronze |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lighting Technology | Yes |
| Lumens | 25000 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter/Trunnion |
| Series | HIDFLOOD |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | RAB Lighting |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981300204 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 288 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID ED28 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| HID |
| Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield |
| Reflector designed for precise beam control |
| Stainless steel screws included |
| Long-life lamp included |
| Supplied with 3 ft of STW cord |
| Rugged trunnion or slip fitter mounting |
| New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare |
| Suitable for ground mounting |
| 87% efficiency and 87 LPW efficacy |