or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FZH200PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 222 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB Lighting FZH200PSQ Floodzilla Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 222 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1144949
MFGR #FZH200PSQ
Call For Price
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 222 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 21000 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
RAB Floodzilla Light, 120/208/240/277 VAC, 222 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 21000 Lumens, 3 ft STW Cord, Slipfitter/Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14-1/4 in H x 12-5/8 in D
Alternate Catalog Number 00019813178356 Amperage Rating 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A Average Life 15000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number FZH200PSQ Country of Origin CN Currency USD Dimensions 14-1/4 in H x 12-5/8 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 30.0000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 200 W Lens Type Tempered Glass Lumens 21000 Lumens Mounting Type Slipfitter/Trunnion Standards UL Listed, ARRA Compliant Type Large UNSPSC 39111612 UPC 11 01981317835 UPC 12 019813178356 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 222 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID T15 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield Reflector designed for precise beam control Stainless steel screws included Long-life lamp included Supplied with 3 ft of STW cord Rugged trunnion or slip fitter mounting New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare Suitable for ground mounting 90% efficiency and 95 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813178356 |
| Amperage Rating | 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FZH200PSQ |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14-1/4 in H x 12-5/8 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 30.0000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 200 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 21000 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter/Trunnion |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | Large |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981317835 |
| UPC 12 | 019813178356 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 222 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID T15 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Optional glare hood, wire guard or polycarbonate shield |
| Reflector designed for precise beam control |
| Stainless steel screws included |
| Long-life lamp included |
| Supplied with 3 ft of STW cord |
| Rugged trunnion or slip fitter mounting |
| New 2 in Integra hood to reduce light trespass and glare |
| Suitable for ground mounting |
| 90% efficiency and 95 LPW efficacy |