or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLH400SFPSQ Flood Light Fixture, ED28 Lamp, 450 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLH400SFPSQ Flood Light Fixture, ED28 Lamp, 450 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~3827940
MFGR #FXLH400SFPSQ
Call For Price
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 450 W Fixture, 3.5/4 A, ED28 Lamp, 400 W Lamp, 20000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 450 W Fixture, 3.5/4 A, ED28 Lamp, 400 W Lamp, 20000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
Amperage Rating 3.5/4/2/2.3/1.8/1.5 A Average Life 20000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Catalog Number FXLH400SFPSQ Country of Origin US Dimensions 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D Gross Weight Per Pack 38.1200 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 400 W Lens Type Tempered Glass Lumens 40000 Lumens Mounting Type Slipfitter Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL ListedEISA 2007 Compliant Type HID Pulse Start UNSPSC 39111524 UPC 11 01981311395 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 450 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED18 Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector Mogul base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Easy access wiring compartment 1/2 in heavy duty knuckle Die cast aluminum housing 3.5/4 A at 120 VAC, 2/2.3 A at 208 VAC, 1.8/2 A at 240 VAC, 1.5/1.8 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 3.5/4/2/2.3/1.8/1.5 A |
| Average Life | 20000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FXLH400SFPSQ |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D |
| Gross Weight Per Pack | 38.1200 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 400 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 40000 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL ListedEISA 2007 Compliant |
| Type | HID Pulse Start |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981311395 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 450 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED18 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector |
| Mogul base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Easy access wiring compartment |
| 1/2 in heavy duty knuckle |
| Die cast aluminum housing |
| 3.5/4 A at 120 VAC, 2/2.3 A at 208 VAC, 1.8/2 A at 240 VAC, 1.5/1.8 A at 277 VAC |