or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLH350SFPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB Lighting FXLH350SFPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID ED28 Metal Halide Lamp, 400 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~3827934
MFGR #FXLH350SFPSQ
Call For Price
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 400 W Fixture, 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 350 W Lamp, Mogul Lamp Base, 20000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 33000 Lumens, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 400 W Fixture, 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A, HID ED28 Metal Halide Lamp, 350 W Lamp, Mogul Lamp Base, 20000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 33000 Lumens, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813113852 Amperage Rating 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A Average Life 20000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number FXLH350SFPSQ Country of Origin CN Currency USD Dimensions 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 33.5000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 350 W Lens Type Tempered Glass Lumens 33000 Lumens Mounting Type Slipfitter Standards UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant UNSPSC 39111612 UPC 11 01981311385 UPC 12 019813113852 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 400 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID ED28 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector Mogul base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 88% efficiency and 83 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813113852 |
| Amperage Rating | 3.3/3.6/1.9/2.1/1.7/1.8/1.4/1.6 A |
| Average Life | 20000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FXLH350SFPSQ |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 33.5000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 350 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 33000 Lumens |
| Mounting Type | Slipfitter |
| Standards | UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981311385 |
| UPC 12 | 019813113852 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 400 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID ED28 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector |
| Mogul base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 88% efficiency and 83 LPW efficacy |