or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLH250TPSQ Flood Light Fixture, ED28 Lamp, 288 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLH250TPSQ Flood Light Fixture, ED28 Lamp, 288 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU575549
MFGR #FXLH250TPSQ
Your Cost: $347.68/ea
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 288 W Fixture, 1.4/2.5 A, ED28 Lamp, 250 W Lamp, 12000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 288 W Fixture, 1.4/2.5 A, ED28 Lamp, 250 W Lamp, 12000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
Amperage Rating 1.4/2.5/0.8/1.5/0.7/1.3/0.6/1.1 A Average Life 12000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Catalog Number FXLH250TPSQ Country of Origin US Dimensions 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D Gross Weight Per Pack 32.3000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 250 W Lens Type Tempered Glass Lumens 22500 Lumens Mounting Type Trunnion Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed Type HID Pulse Start UNSPSC 39111524 UPC 11 01981311275 UPC 12 01981311275 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 288 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED18 Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector Mogul base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life 3/16 in THK thermal tempered shock resistant glass Die cast aluminum housing 1.4/2.5 A at 120 VAC, 0.8/1.5 A at 208 VAC, 0.7/1.3 A at 240 VAC, 0.6/1.1 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.4/2.5/0.8/1.5/0.7/1.3/0.6/1.1 A |
| Average Life | 12000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FXLH250TPSQ |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 18 in L x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D |
| Gross Weight Per Pack | 32.3000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 250 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 22500 Lumens |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed |
| Type | HID Pulse Start |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981311275 |
| UPC 12 | 01981311275 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 288 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED18 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector |
| Mogul base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| 3/16 in THK thermal tempered shock resistant glass |
| Die cast aluminum housing |
| 1.4/2.5 A at 120 VAC, 0.8/1.5 A at 208 VAC, 0.7/1.3 A at 240 VAC, 0.6/1.1 A at 277 VAC |