or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLH200XPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 232 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB Lighting FXLH200XPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 232 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~3827914
MFGR #FXLH200XPSQ
Call For Price
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 232 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, Mogul Lamp Base, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 19000 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-3/4 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 232 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, Mogul Lamp Base, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 19000 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-3/4 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813113159 Amperage Rating 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A Average Life 15000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number FXLH200XPSQ Country of Origin CN Currency USD Dimensions 15-3/4 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 3.66 Gross Volume per Pack Metric 0.10 Gross Weight Per Pack 30.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 13.97 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 200 W Lens Type Tempered Glass Lumens 19000 Lumens Mounting Type Wall Standards UL Listed, ARRA Compliant Type Large UNSPSC 39111612 UPC 11 01981311315 UPC 12 019813113159 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 232 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID T15 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector Mogul base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 86% efficiency and 82 LPW efficacy Without Photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813113159 |
| Amperage Rating | 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FXLH200XPSQ |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15-3/4 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 3.66 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight Per Pack | 30.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 13.97 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 200 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 19000 Lumens |
| Mounting Type | Wall |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | Large |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981311315 |
| UPC 12 | 019813113159 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 232 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID T15 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector |
| Mogul base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 86% efficiency and 82 LPW efficacy |
| Without Photocell |