or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLH200TPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 232 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB Lighting FXLH200TPSQ RAB Large FlexFlood Light Without Photocell, HID T15 Metal Halide Lamp, 232 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~3827912
MFGR #FXLH200TPSQ
Call For Price
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 232 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, Mogul Lamp Base, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 19000 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, Large, 120/208/240/277 VAC, 232 W Fixture, 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A, HID T15 Metal Halide Lamp, 200 W Lamp, Mogul Lamp Base, 15000 hr Average Life, CWA/HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 19000 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D
Amperage Rating 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A Average Life 15000 hr Ballast Type Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap Catalog Number FXLH200TPSQ Country of Origin US Dimensions 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D Gross Weight Per Pack 30.3000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 200 W Lens Type Tempered Glass Lumens 19000 Lumens Mounting Type Trunnion Standards UL Listed, ARRA Compliant UNSPSC 39111524 UPC 11 01981311265 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 232 W Housing Finish Bronze Lamp Type HID T15 Metal Halide Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector Mogul base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 86% efficiency and 82 LPW efficacy Without Photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.4/2/0.8/1.2/0.7/1/0.6/0.9 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | Constant Wattage Autotransformer (CWA) HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FXLH200TPSQ |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 15-1/2 in H x 14-3/4 in W x 15-1/2 in D |
| Gross Weight Per Pack | 30.3000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 200 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 19000 Lumens |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981311265 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 232 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | HID T15 Metal Halide |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector |
| Mogul base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 86% efficiency and 82 LPW efficacy |
| Without Photocell |