or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FXLED78TY RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 79 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting FXLED78TY RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 79 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU834805
MFGR #FXLED78TY
Your Cost: $661.34/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 82 CRI, 4037 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 82 CRI, 4037 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number 00019813031514 Application OUTDOOR ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number FXLED78TY Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.95 Gross Volume per Pack Metric 0.06 Gross Weight Per Pack 24.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.89 Gross Weight UOM Metric kg Height 17.20 in Height [Metric] 43.6880 cm Length 26.50 in Length [Metric] 67.3100 cm Lumens 9940 lm Mounting Ceiling Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981303151 UPC 12 019813031514 Wattage 78 W Width 24.50 in Width [Metric] 62.2300 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Voltage Rating 120/277 V OUTDOOR LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813031514 |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXLED78TY |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.95 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight Per Pack | 24.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 17.20 in |
| Height [Metric] | 43.6880 cm |
| Length | 26.50 in |
| Length [Metric] | 67.3100 cm |
| Lumens | 9940 lm |
| Mounting | Ceiling |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981303151 |
| UPC 12 | 019813031514 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 24.50 in |
| Width [Metric] | 62.2300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| OUTDOOR |
| LED |