or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLED78SFY RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 79 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLED78SFY RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 79 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU892111
MFGR #FXLED78SFY
Your Cost: $681.37/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 82 CRI, 4037 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 79 W Fixture, 0.66 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 82 CRI, 4037 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number 00019813031576 Amperage Rating 0.66/0.41/0.35/0.3 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number FXLED78SFY Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 3000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 9 in H x 14 in W x 9 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 2.58 Gross Volume per Pack Metric 0.07 Gross Weight Per Pack 24.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.89 Gross Weight UOM Metric kg Height 17.20 in Height [Metric] 43.6880 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 78 W Length 26.50 in Length [Metric] 67.3100 cm Lens Type Specular Polycarbonate Reflector Light Color Warm White Lumens 4037 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Slipfitter Series FXLED Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981303157 UPC 12 019813031576 Wattage 78 W Width 24.50 in Width [Metric] 62.2300 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 77 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC OUTDOOR LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813031576 |
| Amperage Rating | 0.66/0.41/0.35/0.3 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXLED78SFY |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 14 in W x 9 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 2.58 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight Per Pack | 24.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 17.20 in |
| Height [Metric] | 43.6880 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 78 W |
| Length | 26.50 in |
| Length [Metric] | 67.3100 cm |
| Lens Type | Specular Polycarbonate Reflector |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 4037 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Slipfitter |
| Series | FXLED |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981303157 |
| UPC 12 | 019813031576 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 24.50 in |
| Width [Metric] | 62.2300 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 77 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |