or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLED150SFN RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 155 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLED150SFN RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 155 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU905645
MFGR #FXLED150SFN
Your Cost: $811.64/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 155 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 82 CRI, 11597 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 155 W Fixture, 1.31 A, LED Lamp, 150 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 82 CRI, 11597 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number 00019813926070 Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Buy American Compliant C Catalog Number FXLED150SFN Color Temperature 4000K Neutral Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.97 Gross Volume per Pack Metric 0.06 Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.20 in Height [Metric] 33.5280 cm Length 16.80 in Length [Metric] 42.6720 cm Lumens 20988 lm Mounting Ceiling Standard CSA;CURUS;ROHS;UL Type Floodlight UNSPSC 39111611 UPC 11 01981392607 UPC 12 019813926070 Wattage 150 W Width 12.80 in Width [Metric] 32.5120 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Voltage Rating 120/277 V OUTDOOR Standard
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813926070 |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FXLED150SFN |
| Color Temperature | 4000K Neutral |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.97 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.20 in |
| Height [Metric] | 33.5280 cm |
| Length | 16.80 in |
| Length [Metric] | 42.6720 cm |
| Lumens | 20988 lm |
| Mounting | Ceiling |
| Standard | CSA;CURUS;ROHS;UL |
| Type | Floodlight |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981392607 |
| UPC 12 | 019813926070 |
| Wattage | 150 W |
| Width | 12.80 in |
| Width [Metric] | 32.5120 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| OUTDOOR |
| Standard |