or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLED125TW Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 132 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLED125TW Flood Light Without Photocell, LED Lamp, 132 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Housing
SKU843574
MFGR #FXLED125TW
Your Cost: $842.31/ea
RAB Flood Light, 120/208/240/277 VAC, 132 W Fixture, 1.12/0.7/0.61 A, LED Lamp, 125 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 72 CRI, 16951 Lumens, IP66, Trunnion Mount, Aluminum Housing, White Housing, 9 in H x 14 in W x 9 in D
RAB Flood Light, 120/208/240/277 VAC, 132 W Fixture, 1.12/0.7/0.61 A, LED Lamp, 125 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 72 CRI, 16951 Lumens, IP66, Trunnion Mount, Aluminum Housing, White Housing, 9 in H x 14 in W x 9 in D
Alternate Catalog Number 00019813926698 Amperage Rating 1.12/0.7/0.61/0.52 A Application OUTDOOR Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FXLED125TW Color Rendering Index [CRI] 71 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in H x 14 in W x 9 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 2.58 Gross Volume per Pack Metric 0.07 Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 9.00 in Height [Metric] 22.8600 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 125 W Length 17.90 in Length [Metric] 45.4660 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 13169 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Series FXLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedDLC ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Standard UNSPSC 39111611 UPC 11 01981392669 UPC 12 019813926698 Wattage 125 W Width 16.10 in Width [Metric] 40.8940 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 132 W Housing Finish White Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Standard Airflow technology heat dissipation Suitable for ground mounting Air flow technology heat dissipation Suitable for ground mounting 128 LPW efficacy Constant current driver
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813926698 |
| Amperage Rating | 1.12/0.7/0.61/0.52 A |
| Application | OUTDOOR |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FXLED125TW |
| Color Rendering Index [CRI] | 71 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 14 in W x 9 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 2.58 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 9.00 in |
| Height [Metric] | 22.8600 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 125 W |
| Length | 17.90 in |
| Length [Metric] | 45.4660 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 13169 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Series | FXLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedDLC ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981392669 |
| UPC 12 | 019813926698 |
| Wattage | 125 W |
| Width | 16.10 in |
| Width [Metric] | 40.8940 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 132 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Standard |
| Airflow technology heat dissipation |
| Suitable for ground mounting |
| Air flow technology heat dissipation |
| Suitable for ground mounting |
| 128 LPW efficacy |
| Constant current driver |