or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLED125SF RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 106 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXLED125SF RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 106 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU841426
MFGR #FXLED125SF
Your Cost: $791.60/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 106 W Fixture, 1.12 A, LED Lamp, 125 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 65 CRI, 13169 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 106 W Fixture, 1.12 A, LED Lamp, 125 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 65 CRI, 13169 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Slipfitter Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number 00019813926728 Amperage Rating 1.12/0.7/0.61/0.52 A Application Outdoor Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FXLED125SF Color Rendering Index [CRI] 71 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 14 in L x 9 in W x 9 in H Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 125 W Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 13169 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Slipfitter Series FXLED Standards ARRA CompliantBuy American Act Compliant Type Standard UNSPSC 39111611 UPC 11 01981392672 UPC 12 019813926728 Wattage 125 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 106 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Standard Ultra high output, high efficiency LED floodlight with wide NEMA type 6H x 6V beam spread Patent Pending airflow technology ensures long LED and driver lifespan Airflow technology heat dissipation No photocell No photocell 5000 K (Cool) 1.12 A, 208 V: 0.7 A, 240 V: 0.61 A, 277 V: 0.52 A amperage rating Die Cast Aluminum housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813926728 |
| Amperage Rating | 1.12/0.7/0.61/0.52 A |
| Application | Outdoor |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FXLED125SF |
| Color Rendering Index [CRI] | 71 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14 in L x 9 in W x 9 in H |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 125 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 13169 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Slipfitter |
| Series | FXLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act Compliant |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981392672 |
| UPC 12 | 019813926728 |
| Wattage | 125 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 106 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Standard |
| Ultra high output, high efficiency LED floodlight with wide NEMA type 6H x 6V beam spread |
| Patent Pending airflow technology ensures long LED and driver lifespan |
| Airflow technology heat dissipation |
| No photocell |
| No photocell |
| 5000 K (Cool) |
| 1.12 A, 208 V: 0.7 A, 240 V: 0.61 A, 277 V: 0.52 A amperage rating |
| Die Cast Aluminum housing |