or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXLED105TN FLEXFLOOD 105W NEUTR
SKU899324
MFGR #FXLED105TN
Your Cost: $771.57/ea
FLEXFLOOD 105W NEUTRAL LED TRUNNION BRONZE
FLEXFLOOD 105W NEUTRAL LED TRUNNION BRONZE
Alternate Catalog Number 00019813926377 Amperage Rating 0.89/0.58/0.5/0.44 A Application OUTDOOR Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FXLED105TN Color Rendering Index [CRI] 74 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 9 in H x 14 in W x 9 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 2.58 Gross Volume per Pack Metric 0.07 Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 16.30 in Height [Metric] 41.4020 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 105 W Length 16.90 in Length [Metric] 42.9260 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Neutral White Lumens 9000 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Series FXLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedDLC Listed Type Standard UNSPSC 39111611 UPC 11 01981392637 UPC 12 019813926377 Wattage 105 W Width 12.50 in Width [Metric] 31.7500 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 107 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Standard Airflow technology heat dissipation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813926377 |
| Amperage Rating | 0.89/0.58/0.5/0.44 A |
| Application | OUTDOOR |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FXLED105TN |
| Color Rendering Index [CRI] | 74 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 14 in W x 9 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 2.58 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 16.30 in |
| Height [Metric] | 41.4020 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 105 W |
| Length | 16.90 in |
| Length [Metric] | 42.9260 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 9000 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Series | FXLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedDLC Listed |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981392637 |
| UPC 12 | 019813926377 |
| Wattage | 105 W |
| Width | 12.50 in |
| Width [Metric] | 31.7500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 107 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Standard |
| Airflow technology heat dissipation |