or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FXLED105T RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 106 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting FXLED105T RAB Constant Current Standard Flood Light Fixture, LED Lamp, 106 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU802560
MFGR #FXLED105T
Your Cost: $771.57/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 106 W Fixture, 0.89 A, LED Lamp, 105 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 65 CRI, 10908 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current Standard, 120/277 VAC, 106 W Fixture, 0.89 A, LED Lamp, 105 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 65 CRI, 10908 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 14 in L x 9 in W x 9 in H
Alternate Catalog Number 00019813926360 Amperage Rating 0.89/0.58/0.5/0.44 A Application OUTDOOR Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FXLED105T Color Rendering Index [CRI] 71 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 14 in L x 9 in W x 9 in H Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 25.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.34 Gross Weight UOM Metric kg Height 11.10 in Height [Metric] 28.1940 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 105 W Length 18.00 in Length [Metric] 45.7200 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 10908 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Series FXLED Type Standard UNSPSC 39111611 UPC 11 01981392636 UPC 12 019813926360 Wattage 105 W Width 16.10 in Width [Metric] 40.8940 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 106 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR Standard Ultra high output, high efficiency LED floodlight with wide NEMA type 6H x 6V beam spread Airflow technology heat dissipation No photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813926360 |
| Amperage Rating | 0.89/0.58/0.5/0.44 A |
| Application | OUTDOOR |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FXLED105T |
| Color Rendering Index [CRI] | 71 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14 in L x 9 in W x 9 in H |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 25.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 11.10 in |
| Height [Metric] | 28.1940 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 105 W |
| Length | 18.00 in |
| Length [Metric] | 45.7200 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 10908 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Series | FXLED |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981392636 |
| UPC 12 | 019813926360 |
| Wattage | 105 W |
| Width | 16.10 in |
| Width [Metric] | 40.8940 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 106 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| Standard |
| Ultra high output, high efficiency LED floodlight with wide NEMA type 6H x 6V beam spread |
| Airflow technology heat dissipation |
| No photocell |