or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FXH70TQT FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 91 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB
RAB Lighting FXH70TQT FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 91 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1621156
MFGR #FXH70TQT
Call For Price
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 91 W Fixture, 0.6/0.9/0.3/0.5/0.3/0.5/0.3/0.4 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 70 W Lamp, Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 5600 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 91 W Fixture, 0.6/0.9/0.3/0.5/0.3/0.5/0.3/0.4 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 70 W Lamp, Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 5600 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
Ballast Type HX-HPF QT Catalog Number FXH70TQT Country of Origin US Finish Bronze Gross Weight Per Pack 15.4000 lb Mounting 15 Standards UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant Type HIDFLOOD UNSPSC 39111524 UPC 11 01981397240 Wattage 70 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Lamp Type ED17 Voltage Rating 120/208/240/277 V HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position Medium base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 77% efficiency and 62 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Ballast Type | HX-HPF QT |
| Catalog Number | FXH70TQT |
| Country of Origin | US |
| Finish | Bronze |
| Gross Weight Per Pack | 15.4000 lb |
| Mounting | 15 |
| Standards | UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant |
| Type | HIDFLOOD |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981397240 |
| Wattage | 70 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position |
| Medium base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 77% efficiency and 62 LPW efficacy |