or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXH100TQT Flood Light Fixture, ED17 Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXH100TQT Flood Light Fixture, ED17 Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~1621158
MFGR #FXH100TQT
Call For Price
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/1.2 A, ED17 Lamp, 100 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/1.2 A, ED17 Lamp, 100 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
Amperage Rating 1.2/0.7/0.8/0.6/0.5 A Average Life 15000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Catalog Number FXH100TQT Country of Origin US Dimensions 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D Gross Weight Per Pack 15.9000 lb Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 100 W Lens Type Tempered Glass Lumens 9000 Lumens Mounting Type Trunnion Standards UL Listed Type HID UNSPSC 39111524 UPC 11 01981397245 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 129 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED17 Voltage Rating 120/208/240/277 VAC HID
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 1.2/0.7/0.8/0.6/0.5 A |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Catalog Number | FXH100TQT |
| Country of Origin | US |
| Dimensions | 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D |
| Gross Weight Per Pack | 15.9000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 9000 Lumens |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | UL Listed |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981397245 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 129 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| HID |