or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXH100QTW FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB Lighting FXH100QTW FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1621095
MFGR #FXH100QTW
Call For Price
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/0.7/0.7/0.8/0.6/0.5 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/0.7/0.7/0.8/0.6/0.5 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813970462 Ballast Type HX-HPF QT Buy American Compliant N Catalog Number FXH100QTW Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish White Gross Weight Per Pack 17.0000 lb Mounting 15 Standards UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant Type HIDFLOOD UNSPSC 39111612 UPC 11 01981397046 UPC 12 019813970462 Wattage 100 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Lamp Type ED17 Voltage Rating 120/208/240/277 V HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position Medium base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 78% efficiency and 70 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813970462 |
| Ballast Type | HX-HPF QT |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FXH100QTW |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 17.0000 lb |
| Mounting | 15 |
| Standards | UL Listed, EISA 2007, ARRA Compliant |
| Type | HIDFLOOD |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981397046 |
| UPC 12 | 019813970462 |
| Wattage | 100 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position |
| Medium base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 78% efficiency and 70 LPW efficacy |