or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FXH100QT Flood Light Fixture, ED17 Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FXH100QT Flood Light Fixture, ED17 Lamp, 129 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU346626
MFGR #FXH100QT
Your Cost: $331.13/ea
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/1.2 A, ED17 Lamp, 100 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
RAB Flood Light Fixture, 120/208/240/277 VAC, 129 W Fixture, 1.2/1.2 A, ED17 Lamp, 100 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9000 Lumens, Aluminum Housing, Bronze Housing, 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
Alternate Catalog Number 1981397045 Amperage Rating 1.2/0.7/0.8/0.6/0.5 A Application OUTDOOR ARRA Compliant Y Average Life 15000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Buy American Compliant Y Catalog Number FXH100QT Country of Origin US Currency USD Dimensions 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 17.4100 lb Gross Weight per Pack Metric 7.90 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Aluminum Lamp Base Type Mogul Lamp Wattage 100 W Lens Type Tempered Glass Lumens 9000 Lumens Mounting Ceiling Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed Type HID UNSPSC 39111524 UPC 11 01981397045 UPC 12 019813970455 Wattage 100 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 129 W Housing Finish Bronze Lamp Type ED17 Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR HID Silicone gasket for durable weatherproofing and easy re-lamping 15 ft H mounting 3/16 in THK thermal tempered shock-resistant glass
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1981397045 |
| Amperage Rating | 1.2/0.7/0.8/0.6/0.5 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | Y |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | FXH100QT |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16 in L x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 17.4100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | Mogul |
| Lamp Wattage | 100 W |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Lumens | 9000 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantUL Listed |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39111524 |
| UPC 11 | 01981397045 |
| UPC 12 | 019813970455 |
| Wattage | 100 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 129 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| HID |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy re-lamping |
| 15 ft H mounting |
| 3/16 in THK thermal tempered shock-resistant glass |