or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FX100XQTW FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 High Pressure Sodium Lamp, 130 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB
RAB Lighting FX100XQTW FlexFlood Light Without Photocell, HID ED17 High Pressure Sodium Lamp, 130 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1621117
MFGR #FX100XQTW
Call For Price
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 130 W Fixture, 1.3/1.2/0.8/0.7/0.7/0.6/0.6/0.5 A, HID ED17 High Pressure Sodium Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 24000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9500 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, White Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
RAB FlexFlood Light, 120/208/240/277 VAC, 130 W Fixture, 1.3/1.2/0.8/0.7/0.7/0.6/0.6/0.5 A, HID ED17 High Pressure Sodium Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 24000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, Tempered Glass Lens, 9500 Lumens, Wall Mount, Aluminum Housing, White Housing, 15 in H x 9-3/4 in W x 10-1/2 in D
Alternate Catalog Number 00019813971162 Ballast Type HX-HPF QT Buy American Compliant N Catalog Number FX100XQTW Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator N Finish White Gross Volume Per Pack 1.29 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 17.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.12 Gross Weight UOM Metric kg Mounting 15 Standards UL Listed, ARRA Compliant Type HIDFLOOD UNSPSC 39111612 UPC 11 01981397116 UPC 12 019813971162 Wattage 100 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Lamp Type ED17 Voltage Rating 120/208/240/277 V HID Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position Medium base 4 kV pulse rated socket Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life Suitable for ground mounting 77% efficiency and 73 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813971162 |
| Ballast Type | HX-HPF QT |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | FX100XQTW |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Finish | White |
| Gross Volume Per Pack | 1.29 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 17.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.12 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Mounting | 15 |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | HIDFLOOD |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981397116 |
| UPC 12 | 019813971162 |
| Wattage | 100 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Lamp Type | ED17 |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 V |
| HID |
| Integra hood glare shield for friendly lighting when properly aimed |
| Silicone gasket for durable weatherproofing and easy relamping |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| Anodized aluminum reflector rotates for horizontal or vertical lamp position |
| Medium base 4 kV pulse rated socket |
| Two field adjustable socket positions allow fine tuning of beam spread |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast life |
| Suitable for ground mounting |
| 77% efficiency and 73 LPW efficacy |