or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FFLED39TN RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 41 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FFLED39TN RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 41 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU913095
MFGR #FFLED39TN
Your Cost: $479.14/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 41 W Fixture, 0.35 A, LED Lamp, 39 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 83 CRI, 2380 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 11 in L x 7-3/8 in W
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 41 W Fixture, 0.35 A, LED Lamp, 39 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 83 CRI, 2380 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 11 in L x 7-3/8 in W
Alternate Catalog Number 1981310454 Amperage Rating 0.35/0.2/0.18/0.15 A Application Outdoor Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FFLED39TN Color Rendering Index [CRI] 83 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 11-1/2 in H x 11 in W x 7-1/2 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 14.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.44 Gross Weight UOM Metric kg Height 11.40 in Height [Metric] 28.9560 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 39 W Length 13.90 in Length [Metric] 35.3060 cm Lens Type Specular Polycarbonate Reflector Light Color Neutral Lumens 2380 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Series FFLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981310454 UPC 12 019813104546 Wattage 39 W Width 9.60 in Width [Metric] 24.3840 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 41 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR No Shade, just arm
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1981310454 |
| Amperage Rating | 0.35/0.2/0.18/0.15 A |
| Application | Outdoor |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FFLED39TN |
| Color Rendering Index [CRI] | 83 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 11-1/2 in H x 11 in W x 7-1/2 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 14.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 11.40 in |
| Height [Metric] | 28.9560 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 39 W |
| Length | 13.90 in |
| Length [Metric] | 35.3060 cm |
| Lens Type | Specular Polycarbonate Reflector |
| Light Color | Neutral |
| Lumens | 2380 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Series | FFLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981310454 |
| UPC 12 | 019813104546 |
| Wattage | 39 W |
| Width | 9.60 in |
| Width [Metric] | 24.3840 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 41 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| No Shade, just arm |