or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FFLED18Y RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FFLED18Y RAB Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU708975
MFGR #FFLED18Y
Your Cost: $247.20/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 84 CRI, 1075 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 8-5/8 in L x 5-1/8 in W x 7 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 84 CRI, 1075 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 8-5/8 in L x 5-1/8 in W x 7 in H
Alternate Catalog Number 00019813176062 Amperage Rating 0.2/0.15/0.13/0.11 A Application OUTDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number FFLED18Y Color Rendering Index [CRI] 84 Color Temperature 3000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.19 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 4.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.60 in Height [Metric] 14.2240 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 18 W Length 9.10 in Length [Metric] 23.1140 cm Lens Type Semi-Specular Aluminum Reflector Light Color Warm White Lumens 1075 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Swivel Arm Series FFLED Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981317606 UPC 12 019813176062 Wattage 18 W Width 6.30 in Width [Metric] 16.0020 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 22 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC OUTDOOR LED
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813176062 |
| Amperage Rating | 0.2/0.15/0.13/0.11 A |
| Application | OUTDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FFLED18Y |
| Color Rendering Index [CRI] | 84 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.19 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 4.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.60 in |
| Height [Metric] | 14.2240 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 18 W |
| Length | 9.10 in |
| Length [Metric] | 23.1140 cm |
| Lens Type | Semi-Specular Aluminum Reflector |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 1075 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Swivel Arm |
| Series | FFLED |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981317606 |
| UPC 12 | 019813176062 |
| Wattage | 18 W |
| Width | 6.30 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 22 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |