or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FFLED18MS RAB Constant Current Flood Light Fixture With Mini Sensor, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting FFLED18MS RAB Constant Current Flood Light Fixture With Mini Sensor, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU739046
MFGR #FFLED18MS
Your Cost: $302.13/ea
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9 in L x 8-5/8 in W x 8-3/4 in H
RAB Flood Light Fixture, Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9 in L x 8-5/8 in W x 8-3/4 in H
Alternate Catalog Number 1981303366 Amperage Rating 0.2 A Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Catalog Number FFLED18MS Color Rendering Index [CRI] 69 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Weight Per Pack 5.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.40 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 18 W Lens Type Semi-Specular Aluminum Reflector Light Color Cool White Lumens 1624 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Swivel Arm Series FFLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Sensor UNSPSC 39111611 UPC 11 01981303366 UPC 12 019813033662 Wattage 18 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 22 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC LED Featuring 180 deg outward motion detection, this package provides an attractive and cost effective solution for applications that call for a fixture with a smaller, less prominent sensor Ultra efficient LED and optical design Quick installation with 5 sec test time and auto test logic Protected manual override with auto-reset after 8 hr or at dawn LED detection and "on guard" indicator 0.2 A at 120 VAC Without photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 1981303366 |
| Amperage Rating | 0.2 A |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Catalog Number | FFLED18MS |
| Color Rendering Index [CRI] | 69 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Weight Per Pack | 5.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 18 W |
| Lens Type | Semi-Specular Aluminum Reflector |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1624 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Swivel Arm |
| Series | FFLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Sensor |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981303366 |
| UPC 12 | 019813033662 |
| Wattage | 18 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 22 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| LED |
| Featuring 180 deg outward motion detection, this package provides an attractive and cost effective solution for applications that call for a fixture with a smaller, less prominent sensor |
| Ultra efficient LED and optical design |
| Quick installation with 5 sec test time and auto test logic |
| Protected manual override with auto-reset after 8 hr or at dawn |
| LED detection and "on guard" indicator |
| 0.2 A at 120 VAC |
| Without photocell |