or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting FFLED18DC RAB Direct Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 24 W Fixture, 10 to 30 VDC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting FFLED18DC RAB Direct Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 24 W Fixture, 10 to 30 VDC, Bronze Housing
SKU808049
MFGR #FFLED18DC
Your Cost: $386.06/ea
RAB Flood Light Fixture, Direct Current, 10 to 30 VDC, 24 W Fixture, 3 to 1 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 8-5/8 in L x 5-1/8 in W x 7 in H
RAB Flood Light Fixture, Direct Current, 10 to 30 VDC, 24 W Fixture, 3 to 1 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 8-5/8 in L x 5-1/8 in W x 7 in H
Alternate Catalog Number 00019813158884 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Buy American Compliant C Catalog Number FFLED18DC Color Rendering Index [CRI] 70 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.18 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 4.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.18 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.70 in Height [Metric] 14.4780 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 18 W Length 9.20 in Length [Metric] 23.3680 cm Lens Type Specular Aluminum Reflector Light Color Cool White Lumens 1624 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Swivel Arm Series FFLED Standards ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 Type DC to DC UNSPSC 39111611 UPC 11 19813158884 UPC 12 019813158884 Wattage 18 W Width 6.30 in Width [Metric] 16.0020 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 24 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC OUTDOOR LED LED floodlights for solar applications or other 10 to 30 VDC systems Perfect for off-grid, remote area lighting Up to 85% more efficient than line voltage AC solutions Without photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813158884 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FFLED18DC |
| Color Rendering Index [CRI] | 70 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.18 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 4.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.70 in |
| Height [Metric] | 14.4780 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 18 W |
| Length | 9.20 in |
| Length [Metric] | 23.3680 cm |
| Lens Type | Specular Aluminum Reflector |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1624 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Swivel Arm |
| Series | FFLED |
| Standards | ANSI C78.377California Title 24UL ListedDLC CertifiedIESNA LM-79/80 |
| Type | DC to DC |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 19813158884 |
| UPC 12 | 019813158884 |
| Wattage | 18 W |
| Width | 6.30 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 24 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| LED floodlights for solar applications or other 10 to 30 VDC systems |
| Perfect for off-grid, remote area lighting |
| Up to 85% more efficient than line voltage AC solutions |
| Without photocell |