or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting FFLED18/E RAB Battery Backup Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting FFLED18/E RAB Battery Backup Constant Current Flood Light Fixture, LED Lamp, 22 W Fixture, 120/277 VAC, Bronze Housing
SKU723166
MFGR #FFLED18/E
$/ea
RAB Flood Light Fixture, Battery Backup Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9-7/8 in L x 11 in W x 12-1/2 in H
RAB Flood Light Fixture, Battery Backup Constant Current, 120/277 VAC, 22 W Fixture, 0.2 A, LED Lamp, 18 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, 1624 Lumens, NEMA 7H x 6V/IP65, Arm Mount, Aluminum Housing, Bronze Housing, 9-7/8 in L x 11 in W x 12-1/2 in H
Alternate Catalog Number 00019813033457 Amperage Rating 0.2/0.15/0.13/0.11 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number FFLED18/E Color Rendering Index [CRI] 69 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D Enclosure Type NEMA 7H x 6V/IP65 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.63 Gross Volume per Pack Metric 0.02 Gross Weight Per Pack 13.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.03 Gross Weight UOM Metric kg Height 5.90 in Height [Metric] 14.9860 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 18 W Length 9.60 in Length [Metric] 24.3840 cm Lens Type Semi-Specular Aluminum Reflector Light Color Cool White Lumens 1624 Lumens Mounting Type Swivel Arm Series FFLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL 924DLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Floodlight UNSPSC 39111611 UPC 11 01981303345 UPC 12 019813033457 Wattage 18 W Width 6.70 in Width [Metric] 17.0180 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 22 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 100 to 240/277 VAC OUTDOOR LED 18 W LED floodlight with emergency backup battery that will last for 90 min during power interruption Designed to replace 70 W metal halide Patented airflow technology ensures long LED and driver lifespan 90 min illumination time during power interruption Universal input voltage 0.2 A at 120 VAC, 0.15 A at 208 VAC, 0.13 A at 240 VAC, 0.11 A at 277 VAC Without photocell 0.2 A, 208 V: 0.15 A, 240 V: 0.13 A, 277 V: 0.11 A amperage rating Die Cast Aluminum housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813033457 |
| Amperage Rating | 0.2/0.15/0.13/0.11 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FFLED18/E |
| Color Rendering Index [CRI] | 69 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7 in H x 8-5/8 in W x 5-1/8 in D |
| Enclosure Type | NEMA 7H x 6V/IP65 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.63 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight Per Pack | 13.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.03 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 5.90 in |
| Height [Metric] | 14.9860 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 18 W |
| Length | 9.60 in |
| Length [Metric] | 24.3840 cm |
| Lens Type | Semi-Specular Aluminum Reflector |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 1624 Lumens |
| Mounting Type | Swivel Arm |
| Series | FFLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantANSI C78.377California Title 24UL 924DLC CertifiedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Floodlight |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981303345 |
| UPC 12 | 019813033457 |
| Wattage | 18 W |
| Width | 6.70 in |
| Width [Metric] | 17.0180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 22 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 100 to 240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| 18 W LED floodlight with emergency backup battery that will last for 90 min during power interruption |
| Designed to replace 70 W metal halide |
| Patented airflow technology ensures long LED and driver lifespan |
| 90 min illumination time during power interruption |
| Universal input voltage |
| 0.2 A at 120 VAC, 0.15 A at 208 VAC, 0.13 A at 240 VAC, 0.11 A at 277 VAC |
| Without photocell |
| 0.2 A, 208 V: 0.15 A, 240 V: 0.13 A, 277 V: 0.11 A amperage rating |
| Die Cast Aluminum housing |