RAB Lighting EZPAN2X4-40N/D10 2X4 4286 LUMEN 4000K PANEL LED FIXTURE 120,277V WHITE
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
SKU960889
MFGR #EZPAN2X4-40N/D10
EDGELIT PAN2X4 40W 4K RCESSED DIM LED WHITE
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.16/0.19/0.21/0.33 A
Ballast Type
Class 2 Constant Current/0 to 10 VDC Dimming Driver
Catalog Number
EZPAN2X4-40N/D10
Color Rendering Index [CRI]
83
Dimensions
2 ft H x 4 ft W x 1-5/8 in D
EU RoHS Indicator
N
Fixture Finish
Bronze
Gross Volume Per Pack
2.36
Gross Volume per Pack Metric
0.07
Gross Weight Per Pack
26.3670 lb
Gross Weight per Pack Metric
6.56
Height
3.30 in
Lamp Wattage
40 W
Length
48.60 in
Length [Metric]
123.4440 cm
Light Output
112 Lumens/W
Lumens
4465
Standards
DLC ListedIESNA LM-79LM-80UL Listed for Damp Location
Type
Troffer
Wattage
40 W
Width
24.80 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
40 W