or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting EZLED78TY Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting EZLED78TY Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
SKU725254
MFGR #EZLED78TY
Your Cost: $933.87/ea
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 3000 K Color, 80 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 4164 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 3000 K Color, 80 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 4164 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
Alternate Catalog Number 00019813041094 Amperage Rating 0.82/0.53/0.46/0.4 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number EZLED78TY Color Rendering Index [CRI] 80 Color Temperature 3000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D Enclosure Type NEMA 3H x 3V EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.55 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 27.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.90 in Height [Metric] 40.3860 cm Housing Material Aluminum Lamp Wattage 78 W Length 13.60 in Length [Metric] 34.5440 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Warm White Lighting Technology Mercury/UV-Free Lumens 4164 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Series EZLED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantANSI C78.377UL ListedIESNA LM-79/80 Type High Powered Narrow Beam Spot UNSPSC 39111611 UPC 11 01981304109 UPC 12 019813041094 Wattage 78 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 89 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120 to 277 VAC OUTDOOR LED Illuminates objects at a distance of 80 ft Outperforms equivalent MH fixtures High temperature silicone gasket Polyester powder coated finish Three multi-chip, high output, long life LEDs 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC Three multi-chip, high-output, long-life LEDs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813041094 |
| Amperage Rating | 0.82/0.53/0.46/0.4 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EZLED78TY |
| Color Rendering Index [CRI] | 80 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3H x 3V |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 27.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.90 in |
| Height [Metric] | 40.3860 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 78 W |
| Length | 13.60 in |
| Length [Metric] | 34.5440 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Warm White |
| Lighting Technology | Mercury/UV-Free |
| Lumens | 4164 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Series | EZLED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantANSI C78.377UL ListedIESNA LM-79/80 |
| Type | High Powered Narrow Beam Spot |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981304109 |
| UPC 12 | 019813041094 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 89 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| Illuminates objects at a distance of 80 ft |
| Outperforms equivalent MH fixtures |
| High temperature silicone gasket |
| Polyester powder coated finish |
| Three multi-chip, high output, long life LEDs |
| 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC |
| Three multi-chip, high-output, long-life LEDs |