or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting EZLED78TN Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting EZLED78TN Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
SKU725250
MFGR #EZLED78TN
Your Cost: $933.87/ea
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 to 5000 K Color, 82 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 4127 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 4000 to 5000 K Color, 82 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 4127 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
Alternate Catalog Number 00019813041070 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number EZLED78TN Color Rendering Index [CRI] 82 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D Enclosure Type NEMA 3H x 3V EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.55 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 27.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.90 in Height [Metric] 40.3860 cm Housing Material Aluminum Length 13.60 in Length [Metric] 34.5440 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Neutral White Lumens 4127 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Standards ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, ANSI C78.377, UL Listed, IESNA LM-79, 80 Type Floodlight UNSPSC 39111611 UPC 11 01981304107 UPC 12 019813041070 Wattage 78 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish Bronze Voltage Rating 120/277 V OUTDOOR LED Illuminates objects at a distance of 80 ft Outperforms equivalent MH fixtures High temperature silicone gasket Polyester powder coated finish Three multi-chip, high output, long life LEDs 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC Three multi-chip, high-output, long-life LEDs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813041070 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EZLED78TN |
| Color Rendering Index [CRI] | 82 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D |
| Enclosure Type | NEMA 3H x 3V |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 27.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.90 in |
| Height [Metric] | 40.3860 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 13.60 in |
| Length [Metric] | 34.5440 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 4127 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, ANSI C78.377, UL Listed, IESNA LM-79, 80 |
| Type | Floodlight |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981304107 |
| UPC 12 | 019813041070 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | Bronze |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| OUTDOOR |
| LED |
| Illuminates objects at a distance of 80 ft |
| Outperforms equivalent MH fixtures |
| High temperature silicone gasket |
| Polyester powder coated finish |
| Three multi-chip, high output, long life LEDs |
| 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC |
| Three multi-chip, high-output, long-life LEDs |