or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting EZLED78TB44 Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting EZLED78TB44 Hidflood Floodlight, LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Powder Coated Housing
SKU922729
MFGR #EZLED78TB44
Your Cost: $891.14/ea
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 68 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 6227 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
RAB Floodlight, Hidflood, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, Mercury/UV-Free, LED Lamp, 78 W Lamp, 100000 hr Average Life, Bronze Light, 5000 K Color, 68 CRI CRI, Tempered Glass Lens, 6227 Lumens, Trunnion Mount, Aluminum Housing, Powder Coated Housing, 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D
Alternate Catalog Number 00019813041179 Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number EZLED78TB44 Color Rendering Index [CRI] 68 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D Enclosure Type NEMA 4H x 4V EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.55 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 27.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 11.62 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.90 in Height [Metric] 40.3860 cm Housing Material Aluminum Length 13.60 in Length [Metric] 34.5440 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 8.716k lm Mounting Ceiling Mounting Type Trunnion Standards ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, ANSI C78.377, UL, DLC Listed, IESNA LM-79, 80 Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981304117 UPC 12 019813041179 Wattage 78 W Width 12.40 in Width [Metric] 31.4960 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish Bronze Voltage Rating 120/277 V OUTDOOR LED Illuminates objects at a distance of 80 ft Outperforms equivalent MH fixtures High temperature silicone gasket Polyester powder coated finish Three multi-chip, high output, long life LEDs 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813041179 |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EZLED78TB44 |
| Color Rendering Index [CRI] | 68 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 17 in L x 11.4 in W x 9.5 in D |
| Enclosure Type | NEMA 4H x 4V |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.55 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 27.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 11.62 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.90 in |
| Height [Metric] | 40.3860 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Length | 13.60 in |
| Length [Metric] | 34.5440 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 8.716k lm |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, ANSI C78.377, UL, DLC Listed, IESNA LM-79, 80 |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981304117 |
| UPC 12 | 019813041179 |
| Wattage | 78 W |
| Width | 12.40 in |
| Width [Metric] | 31.4960 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | Bronze |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| OUTDOOR |
| LED |
| Illuminates objects at a distance of 80 ft |
| Outperforms equivalent MH fixtures |
| High temperature silicone gasket |
| Polyester powder coated finish |
| Three multi-chip, high output, long life LEDs |
| 0.82 A at 120 VAC, 0.53 A at 208 VAC, 0.46 A at 240 VAC, 0.4 A at 277 VAC |