or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting EZ Series EZHH150PSQW Flood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 190 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
RAB
RAB Lighting EZ Series EZHH150PSQW Flood Light Without Photocell, HID ED17 Metal Halide Lamp, 190 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKUPDW~1144945
MFGR #EZHH150PSQW
Call For Price
RAB Flood Light, Series: EZ Series, 120/208/240/277 VAC, 190 W Fixture, 1.4/1.7/0.8/1/0.7/0.8/0.6/0.7 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 150 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, 14000 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 9 in H x 9 in W x 8-3/4 in D
RAB Flood Light, Series: EZ Series, 120/208/240/277 VAC, 190 W Fixture, 1.4/1.7/0.8/1/0.7/0.8/0.6/0.7 A, HID ED17 Metal Halide Lamp, 150 W Lamp, 15000 hr Average Life, HX-HPF/Quad Tap Ballast, 14000 Lumens, Arm Mount, Aluminum Housing, White Housing, 9 in H x 9 in W x 8-3/4 in D
Alternate Catalog Number 00019813176956 Average Life 15000 hr Ballast Type HX-HPF Quad Tap Buy American Compliant N Catalog Number EZHH150PSQW Country of Origin CN Currency USD Dimensions 9 in H x 9 in W x 8-3/4 in D EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.94 Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Weight Per Pack 14.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 6.75 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Aluminum Lamp Base Type PAR20 Lamp Wattage 150 W Lumens 14000 Lumens Mounting Type Arm Standards UL Listed, ARRA Compliant Type Standard UNSPSC 39111612 UPC 11 01981317695 UPC 12 019813176956 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish White Lamp Type HID/ED17 Metal Halide HID Fins for heat dissipation extend lamp and ballast title Hinged lens frame is captive during relamping Silicone gasket for durable weatherproofing Hydro formed reflector is field adjustable to vertical or horizontal lamp positions Long-life lamp included Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers pliers or a screwdriver Suitable for ground mounting 79% efficiency and 74 LPW efficacy
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813176956 |
| Average Life | 15000 hr |
| Ballast Type | HX-HPF Quad Tap |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | EZHH150PSQW |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9 in H x 9 in W x 8-3/4 in D |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.94 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Weight Per Pack | 14.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.75 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Base Type | PAR20 |
| Lamp Wattage | 150 W |
| Lumens | 14000 Lumens |
| Mounting Type | Arm |
| Standards | UL Listed, ARRA Compliant |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39111612 |
| UPC 11 | 01981317695 |
| UPC 12 | 019813176956 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | HID/ED17 Metal Halide |
| HID |
| Fins for heat dissipation extend lamp and ballast title |
| Hinged lens frame is captive during relamping |
| Silicone gasket for durable weatherproofing |
| Hydro formed reflector is field adjustable to vertical or horizontal lamp positions |
| Long-life lamp included |
| Precision die cast aluminum housing and lens frame with durable polyester powder coating |
| EZ Grip locknut matches fixture finish and can be adjusted with fingers pliers or a screwdriver |
| Suitable for ground mounting |
| 79% efficiency and 74 LPW efficacy |