or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting EX124 Explosionproof Fixture, PS25 Incandescent Lamp, 120/208/240/277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting EX124 Explosionproof Fixture, PS25 Incandescent Lamp, 120/208/240/277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
SKU343172
MFGR #EX124
Your Cost: $741.60/ea
RAB Explosionproof Fixture, 120/208/240/277 VAC, PS25 Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Medium Lamp Base, White Light, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 16 in L x 7-1/4 in W
RAB Explosionproof Fixture, 120/208/240/277 VAC, PS25 Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Medium Lamp Base, White Light, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 16 in L x 7-1/4 in W
Alternate Catalog Number 00019813413006 Application Explosionproof HID ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number EX124 Country of Origin US Currency USD Dimensions 15 in L x 7-1/4 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.50 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 11.8500 lb Gross Weight per Pack Metric 5.38 Gross Weight UOM Metric kg Height 13.25 in Height [Metric] 33.6550 cm Housing Material Cast Aluminum Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 300 W Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Lens Type Clear Prismatic Light Color White Mounting Ceiling Mounting Type Ceiling Standard 1/2" Hub Size Standards ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, CSA 844, UL Listed, Complies 52.225-21 Recovery Act, Class 1, Group C, D, Division 1, 2 Type HID UNSPSC 39111525 UPC 11 01981341300 UPC 12 019813413006 Wattage 300 W Width 7.50 in Width [Metric] 19.0500 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish Gray Lamp Type PS25 Incandescent Voltage Rating 120/208/240/277 VAC Explosionproof HID HID
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813413006 |
| Application | Explosionproof HID |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EX124 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15 in L x 7-1/4 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 11.8500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 13.25 in |
| Height [Metric] | 33.6550 cm |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 300 W |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Lens Type | Clear Prismatic |
| Light Color | White |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Ceiling |
| Standard | 1/2" Hub Size |
| Standards | ARRA, Buy American Act, TAA Compliant, CSA 844, UL Listed, Complies 52.225-21 Recovery Act, Class 1, Group C, D, Division 1, 2 |
| Type | HID |
| UNSPSC | 39111525 |
| UPC 11 | 01981341300 |
| UPC 12 | 019813413006 |
| Wattage | 300 W |
| Width | 7.50 in |
| Width [Metric] | 19.0500 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | Gray |
| Lamp Type | PS25 Incandescent |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| Explosionproof HID |
| HID |