or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting ENTRA12YW RAB ENTRA Doorway Light, LED Lamp, 14 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting ENTRA12YW RAB ENTRA Doorway Light, LED Lamp, 14 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Polyester Powder Coated Housing
SKU885016
MFGR #ENTRA12YW
Your Cost: $195.16/ea
RAB Doorway Light, Series: ENTRA, 120/208/240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.3/0.3/0.3/0.3 A, LED Lamp, 12 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 84 CRI, Polycarbonate Glass Lens, 876 Lumens, IP66, Surface Mount, Aluminum Housing, White Polyester Powder Coated Housing, 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D
RAB Doorway Light, Series: ENTRA, 120/208/240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.3/0.3/0.3/0.3 A, LED Lamp, 12 W Lamp, 100000 hr Average Life, 3000 K Color, 84 CRI, Polycarbonate Glass Lens, 876 Lumens, IP66, Surface Mount, Aluminum Housing, White Polyester Powder Coated Housing, 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D
Alternate Catalog Number 00019813107141 Amperage Rating 0.3 A ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number ENTRA12YW Color Rendering Index [CRI] 84 Color Temperature 3000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.16 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 3.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.30 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.67 in Height [Metric] 39.8018 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 12 W Length 9.06 in Length [Metric] 23.0124 cm Lens Type Polycarbonate Glass Light Color Warm White Lumens 876 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Surface Series ENTRA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantCalifornia Title 24UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Wallpack UNSPSC 39112102 UPC 11 19813107141 UPC 12 019813107141 Wattage 12 W Width 6.30 in Width [Metric] 16.0020 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 14 W Housing Finish White Lamp Type LED Voltage Rating 120 VAC Without photocell
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813107141 |
| Amperage Rating | 0.3 A |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ENTRA12YW |
| Color Rendering Index [CRI] | 84 |
| Color Temperature | 3000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.16 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 3.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.67 in |
| Height [Metric] | 39.8018 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 12 W |
| Length | 9.06 in |
| Length [Metric] | 23.0124 cm |
| Lens Type | Polycarbonate Glass |
| Light Color | Warm White |
| Lumens | 876 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Surface |
| Series | ENTRA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantCalifornia Title 24UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19813107141 |
| UPC 12 | 019813107141 |
| Wattage | 12 W |
| Width | 6.30 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 14 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Without photocell |