or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting ENTRA12N/PC RAB ENTRA Doorway Light With 120 VAC Button Photocell, LED Lamp, 14 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting ENTRA12N/PC RAB ENTRA Doorway Light With 120 VAC Button Photocell, LED Lamp, 14 W Fixture, 120/208/240/277 VAC
SKU850304
MFGR #ENTRA12N/PC
$/ea
RAB Doorway Light, Series: ENTRA, 120/208/240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.3 A, LED Lamp, 12 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 88 CRI, Polycarbonate Glass Lens, 982 Lumens, IP66, Surface Mount, Aluminum Housing, Bronze/Polyester Powder Coated Housing, 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D
RAB Doorway Light, Series: ENTRA, 120/208/240/277 VAC, 14 W Fixture, 0.3 A, LED Lamp, 12 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 88 CRI, Polycarbonate Glass Lens, 982 Lumens, IP66, Surface Mount, Aluminum Housing, Bronze/Polyester Powder Coated Housing, 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D
Alternate Catalog Number 00019813107301 Amperage Rating 0.3 A ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number ENTRA12N/PC Color Rendering Index [CRI] 88 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.11 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 3.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.41 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.67 in Height [Metric] 39.8018 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 12 W Length 9.06 in Length [Metric] 23.0124 cm Lens Type Polycarbonate Glass Light Color Neutral Lumens 982 Lumens Mounting Ceiling Mounting Type Surface Series ENTRA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantCalifornia Title 24UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 Type Wallpack UNSPSC 39112102 UPC 11 19813107301 UPC 12 019813107301 Wattage 12 W Width 6.30 in Width [Metric] 16.0020 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 14 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120 VAC Photocell Save over $700 in energy costs over life of fixture Equivalent to 70 W high pressure sodium Durable vandal resistant polycarbonate housing Low-profile and ADA compliant 100000 hr LED lifespan 5 years warranty -40 deg F minimum starting temperature Suitable for use in 104 deg F maximum ambient temperature 71 LPW efficiency Constant current driver
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813107301 |
| Amperage Rating | 0.3 A |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | ENTRA12N/PC |
| Color Rendering Index [CRI] | 88 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 7-3/4 in H x 6 in W x 3 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.11 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 3.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.67 in |
| Height [Metric] | 39.8018 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 12 W |
| Length | 9.06 in |
| Length [Metric] | 23.0124 cm |
| Lens Type | Polycarbonate Glass |
| Light Color | Neutral |
| Lumens | 982 Lumens |
| Mounting | Ceiling |
| Mounting Type | Surface |
| Series | ENTRA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantADA CompliantCalifornia Title 24UL ListedIESNA LM-79IESNA LM-80 |
| Type | Wallpack |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19813107301 |
| UPC 12 | 019813107301 |
| Wattage | 12 W |
| Width | 6.30 in |
| Width [Metric] | 16.0020 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 14 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Photocell |
| Save over $700 in energy costs over life of fixture |
| Equivalent to 70 W high pressure sodium |
| Durable vandal resistant polycarbonate housing |
| Low-profile and ADA compliant |
| 100000 hr LED lifespan |
| 5 years warranty |
| -40 deg F minimum starting temperature |
| Suitable for use in 104 deg F maximum ambient temperature |
| 71 LPW efficiency |
| Constant current driver |