or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting EB124 Explosionproof Fixture, PS25 Incandescent Lamp, 120/208/240/277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting EB124 Explosionproof Fixture, PS25 Incandescent Lamp, 120/208/240/277 VAC, Polyester Powder Coated Housing
SKUPDW~59781
MFGR #EB124
Call For Price
RAB Explosionproof Fixture, 120/208/240/277 VAC, PS25 Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Medium Lamp Base, White Light, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 16 in L x 7-1/4 in W
RAB Explosionproof Fixture, 120/208/240/277 VAC, PS25 Incandescent Lamp, 300 W Lamp, Medium Lamp Base, White Light, Wall Mount, Aluminum Housing, Polyester Powder Coated Housing, 16 in L x 7-1/4 in W
Alternate Catalog Number 00019813423005 Application INDOOR ARRA Compliant X Buy American Compliant C Catalog Number EB124 Country of Origin US Currency USD Dimensions 16 in L x 7-1/4 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.04 Gross Volume per Pack Metric 0.00 Gross Weight Per Pack 15.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 6.90 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Cast Aluminum Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 300 W Lens Type Clear Prismatic Light Color White Mounting Type Wall Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantCSA 844UL ListedComplies 52.225-21 Recovery ActClass 1Group CDDivision 12 Type Industrial UNSPSC 39111501 UPC 11 01981342300 UPC 12 019813423005 Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Housing Finish Gray Lamp Type PS25 Incandescent Voltage Rating 120/208/240/277 VAC INDOOR HID Easy re-lamping with a single thumb screw Heat and impact-resistant prismatic glass globe Impact and heat-resistant clear prismatic design affords excellent light control Leads pass-through sealing compound that separates lamp chamber from wiring compartment Spring-loaded center contact
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813423005 |
| Application | INDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | EB124 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16 in L x 7-1/4 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.04 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight Per Pack | 15.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.90 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 300 W |
| Lens Type | Clear Prismatic |
| Light Color | White |
| Mounting Type | Wall |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantTAA CompliantCSA 844UL ListedComplies 52.225-21 Recovery ActClass 1Group CDDivision 12 |
| Type | Industrial |
| UNSPSC | 39111501 |
| UPC 11 | 01981342300 |
| UPC 12 | 019813423005 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Housing Finish | Gray |
| Lamp Type | PS25 Incandescent |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| INDOOR |
| HID |
| Easy re-lamping with a single thumb screw |
| Heat and impact-resistant prismatic glass globe |
| Impact and heat-resistant clear prismatic design affords excellent light control |
| Leads pass-through sealing compound that separates lamp chamber from wiring compartment |
| Spring-loaded center contact |