or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB
RAB Lighting CLED52N Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 60 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
RAB Lighting CLED52N Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 60 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU843036
MFGR #CLED52N
Your Cost: $679.04/ea
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 60 W Fixture, 0.53/0.35/0.3/0.26 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 82 CRI, Clear Glass Shade, Glass Lens, 4553 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 60 W Fixture, 0.53/0.35/0.3/0.26 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, 4000 K Color, 82 CRI, Clear Glass Shade, Glass Lens, 4553 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H
Alternate Catalog Number 00019813038995 Amperage Rating 0.53/0.35/0.3/0.26 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number CLED52N Color Rendering Index [CRI] 73 Color Temperature 4000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.50 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 18.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.16 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 52 W Lens Type Glass Light Color Neutral White Lumens 2813 Lumens Mounting Type Ceiling Shade Type Clear Glass Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed Type Energy Efficient UNSPSC 39112102 UPC 11 01981303899 UPC 12 019813038995 Wattage 52 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 60 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR LED No photocell Suitable for use in 40 deg C ambient temperature Constant current bulb spacing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813038995 |
| Amperage Rating | 0.53/0.35/0.3/0.26 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CLED52N |
| Color Rendering Index [CRI] | 73 |
| Color Temperature | 4000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 18.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 52 W |
| Lens Type | Glass |
| Light Color | Neutral White |
| Lumens | 2813 Lumens |
| Mounting Type | Ceiling |
| Shade Type | Clear Glass |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL Listed |
| Type | Energy Efficient |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 01981303899 |
| UPC 12 | 019813038995 |
| Wattage | 52 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 60 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| No photocell |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| Constant current bulb spacing |