or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting CLED52 Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 58 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting CLED52 Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 58 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU763359
MFGR #CLED52
Your Cost: $608.84/ea
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 58 W Fixture, 0.53/0.35/0.3/0.26 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5100 K Color, 63 CRI, Clear Glass Shade, Glass Lens, 4633 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 58 W Fixture, 0.53/0.35/0.3/0.26 A, LED Lamp, 52 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5100 K Color, 63 CRI, Clear Glass Shade, Glass Lens, 4633 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H
Alternate Catalog Number 00019813038971 Amperage Rating 0.53/0.35/0.3/0.26 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number CLED52 Color Rendering Index [CRI] 73 Color Temperature 5000 K Country of Origin CN Currency USD Dimensions 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 1.50 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 18.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 8.16 Gross Weight UOM Metric kg Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 52 W Lens Type Glass Light Color Cool White Lumens 3485 Lumens Mounting Type Ceiling Shade Type Clear Glass Standards UL Listed Type Energy Efficient UNSPSC 39112102 UPC 11 19813038971 UPC 12 019813038971 Wattage 52 W Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 58 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR LED High output ceiling light Precision optics deliver uniform light distribution No photocell Suitable for use in 40 deg C ambient temperature Constant current bulb spacing Constant current bulb spacing 5100 K (cool) color temperature 0.53/0.35/0.30/0.26 A amperage rating Tempered glass lens|Die-cast aluminum material
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813038971 |
| Amperage Rating | 0.53/0.35/0.3/0.26 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CLED52 |
| Color Rendering Index [CRI] | 73 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16 in L x 8-1/4 in W x 4 in H |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 1.50 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 18.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 52 W |
| Lens Type | Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 3485 Lumens |
| Mounting Type | Ceiling |
| Shade Type | Clear Glass |
| Standards | UL Listed |
| Type | Energy Efficient |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19813038971 |
| UPC 12 | 019813038971 |
| Wattage | 52 W |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 58 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| LED |
| High output ceiling light |
| Precision optics deliver uniform light distribution |
| No photocell |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| Constant current bulb spacing |
| Constant current bulb spacing |
| 5100 K (cool) color temperature |
| 0.53/0.35/0.30/0.26 A amperage rating |
| Tempered glass lens|Die-cast aluminum material |