or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting CLED2X13 Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 30 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting CLED2X13 Energy Efficient Outdoor Ceiling Light, LED Lamp, 30 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, Bronze Housing
SKU594741
MFGR #CLED2X13
Your Cost: $657.67/ea
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 30 W Fixture, 0.26/0.17/0.14/0.14 A, LED Lamp, 26 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, Glass Lens, 2069 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 2-3/8 in H x 5 in W
RAB Outdoor Ceiling Light, Energy Efficient, 120/208/240/277 VAC, 30 W Fixture, 0.26/0.17/0.14/0.14 A, LED Lamp, 26 W Lamp, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 69 CRI, Glass Lens, 2069 Lumens, Aluminium Housing, Bronze Housing, 2-3/8 in H x 5 in W
Alternate Catalog Number 00019813019710 Amperage Rating 0.26/0.17/0.14/0.14 A Application INDOOR ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Ballast Type Class 2 Constant Current Buy American Compliant C Catalog Number CLED2X13 Color Rendering Index [CRI] 69 Color Temperature 5000 K Country of Origin TW Currency USD Dimensions 2-3/8 in H x 5 in W EU RoHS Indicator N Gross Volume Per Pack 0.30 Gross Volume per Pack Metric 0.01 Gross Weight Per Pack 6.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.99 Gross Weight UOM Metric kg Height 20.00 in Height [Metric] 50.8000 cm Housing Material Die Cast Aluminum Lamp Wattage 26 W Length 5.88 in Length [Metric] 14.9250 cm Lens Type Tempered Glass Light Color Cool White Lumens 2069 Lumens Mounting Type Flush Standards UL Listed Type Architectural Energy Efficient UNSPSC 39112102 UPC 11 19813019710 UPC 12 019813019710 Wattage 26 W Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 30 W Housing Finish Bronze Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC INDOOR LED Flush mount fixture bracket Die cast aluminum lens frame with tempered glass and double gasketing Fully shielded and full cut off optics LED light engine life delivers 70% of rated lumens at 100000 hr No photocell Suitable for use in 40 deg C ambient temperature LM-70 and LM-80 tested Constant current bulb spacing Constant current bulb spacing 0.26 A at 120 VAC, 0.17 A at 208 VAC, 0.14 A at 240 VAC, 0.14 A at 277 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813019710 |
| Amperage Rating | 0.26/0.17/0.14/0.14 A |
| Application | INDOOR |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Ballast Type | Class 2 Constant Current |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CLED2X13 |
| Color Rendering Index [CRI] | 69 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Dimensions | 2-3/8 in H x 5 in W |
| EU RoHS Indicator | N |
| Gross Volume Per Pack | 0.30 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight Per Pack | 6.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 20.00 in |
| Height [Metric] | 50.8000 cm |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Lamp Wattage | 26 W |
| Length | 5.88 in |
| Length [Metric] | 14.9250 cm |
| Lens Type | Tempered Glass |
| Light Color | Cool White |
| Lumens | 2069 Lumens |
| Mounting Type | Flush |
| Standards | UL Listed |
| Type | Architectural Energy Efficient |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC 11 | 19813019710 |
| UPC 12 | 019813019710 |
| Wattage | 26 W |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 30 W |
| Housing Finish | Bronze |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| INDOOR |
| LED |
| Flush mount fixture bracket |
| Die cast aluminum lens frame with tempered glass and double gasketing |
| Fully shielded and full cut off optics |
| LED light engine life delivers 70% of rated lumens at 100000 hr |
| No photocell |
| Suitable for use in 40 deg C ambient temperature |
| LM-70 and LM-80 tested |
| Constant current bulb spacing |
| Constant current bulb spacing |
| 0.26 A at 120 VAC, 0.17 A at 208 VAC, 0.14 A at 240 VAC, 0.14 A at 277 VAC |