or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
RAB Lighting CANVAS78TW RAB CANVAS Standard Flood Light, 3 LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Polyester Powder Coated Housing
Custom_Product_Images_Illustration
RAB Lighting CANVAS78TW RAB CANVAS Standard Flood Light, 3 LED Lamp, 89 W Fixture, 120/208/240/277 VAC, White Polyester Powder Coated Housing
SKU872285
MFGR #CANVAS78TW
Your Cost: $848.41/ea
RAB Flood Light, Standard, Series: CANVAS, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 3 Lamps, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 66 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 8159 Lumens, STOOW Cord, IP66, Trunnion Mount, Aluminum Housing, White Polyester Powder Coated Housing, 15.6 in H x 11.4 in W x 9.5 in D
RAB Flood Light, Standard, Series: CANVAS, 120/208/240/277 VAC, 89 W Fixture, 0.82/0.53/0.46/0.4 A, LED Lamp, 78 W Lamp, 3 Lamps, 100000 hr Average Life, 5000 K Color, 66 CRI, Microprismatic Diffusion Lens, 8159 Lumens, STOOW Cord, IP66, Trunnion Mount, Aluminum Housing, White Polyester Powder Coated Housing, 15.6 in H x 11.4 in W x 9.5 in D
Alternate Catalog Number 00019813220178 Amperage Rating 0.82/0.53/0.46/0.4 A Application Outdoor ARRA Compliant X Average Life 100000 hr Buy American Compliant C Catalog Number CANVAS78TW Color White Color Rendering Index [CRI] 66 Color Temperature 5000 K Country of Origin US Currency USD Dimensions 15.6 in H x 11.4 in W x 9.5 in D Enclosure Type IP66 EU RoHS Indicator Y Gross Volume Per Pack 1.44 Gross Volume per Pack Metric 0.04 Gross Weight Per Pack 27.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 12.47 Gross Weight UOM Metric kg Height 15.70 in Height [Metric] 39.8780 cm Housing Material Aluminum Lamp Wattage 78 W Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Lumens 8159 Lumens Mounting Type Trunnion Standards ARRA CompliantANSI SpecifiedIESNA LM-79IESNA LM-80UL Listed Type FLOODLIGHT UNSPSC 39111611 UPC 11 01981322017 UPC 12 019813220178 Width 12.20 in Width [Metric] 30.9880 cm Stock Status NONSTOCK Brand RAB Manufacturer RAB Lighting Inc. Fixture Wattage 89 W Housing Finish White Polyester Powder Coated Lamp Type LED Voltage Rating 120/208/240/277 VAC OUTDOOR TRUNNION MOUNT Replaces 250 W MH floodlights NEMA type 6H x 4V ideal for signage and facades Ultra-low field-to-beam ratio concentrates light where it's required Microprismatic diffusion lens optimizes light output without glare Superior thermal management with patent pending "Airflow" technology 100000 hr LED lifespan -40 deg F minimum starting temperature Suitable for use in 104 deg F ambient temperatures 92 LPW efficacy Constant current driver
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 00019813220178 |
| Amperage Rating | 0.82/0.53/0.46/0.4 A |
| Application | Outdoor |
| ARRA Compliant | X |
| Average Life | 100000 hr |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | CANVAS78TW |
| Color | White |
| Color Rendering Index [CRI] | 66 |
| Color Temperature | 5000 K |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 15.6 in H x 11.4 in W x 9.5 in D |
| Enclosure Type | IP66 |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume Per Pack | 1.44 |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight Per Pack | 27.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 12.47 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 15.70 in |
| Height [Metric] | 39.8780 cm |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 78 W |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Lumens | 8159 Lumens |
| Mounting Type | Trunnion |
| Standards | ARRA CompliantANSI SpecifiedIESNA LM-79IESNA LM-80UL Listed |
| Type | FLOODLIGHT |
| UNSPSC | 39111611 |
| UPC 11 | 01981322017 |
| UPC 12 | 019813220178 |
| Width | 12.20 in |
| Width [Metric] | 30.9880 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | RAB |
| Manufacturer | RAB Lighting Inc. |
| Fixture Wattage | 89 W |
| Housing Finish | White Polyester Powder Coated |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| OUTDOOR |
| TRUNNION MOUNT |
| Replaces 250 W MH floodlights |
| NEMA type 6H x 4V ideal for signage and facades |
| Ultra-low field-to-beam ratio concentrates light where it's required |
| Microprismatic diffusion lens optimizes light output without glare |
| Superior thermal management with patent pending "Airflow" technology |
| 100000 hr LED lifespan |
| -40 deg F minimum starting temperature |
| Suitable for use in 104 deg F ambient temperatures |
| 92 LPW efficacy |
| Constant current driver |