RAB Lighting BLEDR24NW LED ROUND BOLLARD 42"
Custom_Product_Images_Illustration
RAB
SKU949505
MFGR #BLEDR24NW
LED ROUND BOLLARD 42" 24W NEUTRAL WHITE
Alternate Catalog Number
Amperage Rating
0.26/0.18/0.15/0.14 A
Application
OUTDOOR
ARRA Compliant
X
Average Life
100000 hr
Ballast Type
Class 2 Constant Current
Buy American Compliant
C
Catalog Number
BLEDR24NW
Color Rendering Index [CRI]
72
Color Temperature
4000 K
Country of Origin
CN
Currency
Dimensions
5-1/2 in Dia x 42 in H
Environmental Conditions
Suitable for Wet locations
EU RoHS Indicator
N
Fixture Finish
White
Fixture Material
Die-cast aluminum with extruded aluminum post
Gross Volume Per Pack
1.95
Gross Volume per Pack Metric
0.06
Gross Weight Per Pack
18.6000 lb
Gross Weight per Pack Metric
8.44
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
8.70 in
Height [Metric]
22.0980 cm
Housing Material
Die Cast Aluminum
Lamp Wattage
24 W
Length
46.60 in
Length [Metric]
118.3640 cm
Lens Type
Frosted Vandal-Resistant Polycarbonate
Light Color
Neutral White
Lumens
1203 Lumens
Mounting Type
Surface
Number Of Lamps
4
Series
BLEDR
Standard
Durable construction and frosted vandal-resistant polycarbonate lens
Standards
UL Listed For Wet Locations, DLC Listed
Type
360 deg Distribution Round Standard
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wattage
24 W
Width
8.30 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
RAB
Manufacturer
RAB Lighting Inc.
Fixture Wattage
23 W